Co minutę do oceanów trafia ciężarówka plastikowych odpadów. Zwierzęta morskie i lądowe mylą plastik z pożywieniem, co prowadzi do ich przedwczesnej śmierci. Umierają także rafy koralowe.
Lata 50. XX wieku przyniosły przełom w produkcji plastiku. Stworzyliśmy tani, lekki, i mający tysiące zastosowań materiał. Po latach zachwytu nad zaletami tego materiału przyszedł czas refleksji. Konsekwencji tego odkrycia doświadczamy dzisiaj, kiedy to patrzymy na wyspy śmieci dryfujące po oceanach. Trudno sobie wyobrazić, że największa z nich ma powierzchnię pięć razy większą od Polski.
Rafy koralowe są bardzo wrażliwe na zmiany zachodzące w otoczeniu. Jednym z czynników, który ma na to wpływ jest zakwaszenie oceanów. Ken Caldeira, klimatolog, prognozuje, że w nadchodzącym stuleciu poziom zakwaszenia oceanów może być większy niż w ciągu ostatnich 300 milionów lat 5 . Innym globalnym czynnikiem obumierania i blaknięcia koralowców jest wzrastająca temperatura wody. Gdy temperatura podnosi się powyżej pewnego punktu (jest to uzależnione od lokalizacji oraz gatunku) symbiotyczny związek koralowców i koegzystujących z nimi stworzeń zostaje zaburzony. Wybielone koralowce przestają rosnąć, a jeśli ich uszkodzenie jest bardzo poważne – obumierają całkowicie.
Tekst: Joanna Kądziołka
Alicja Wróblewska – artystka wizualna, fotografka. Jej podstawowym narzędziem jest research oraz wykorzystywanie interdyscyplinarnych metod (rzeźba, kolaż, fotografia). Skupia się na zjawisku antropopresji oraz sposobie w jaki człowiek wpływa na przyrodę oraz wymieranie ekosystemów. Poprzez używanie produktów codziennego użytku (plastikowe opakowania) tworzy organizmy przyszłości. Laureatka wielu konkursów. Publikowała swoje prace m.in. w The British
Journal of Photography, European Photography, Press, Contemporary Lynx. Swoje prace wystawiała w Polsce i za granicą. Obecnie studiuje w Instytucie Kreatywnej Fotografii w Opavie, Czechy.
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Miejsce
Kontakt
e-mail: jerzy.luzynski@ck.lublin.pl
tel: 601 077 954