Konfrontacje

Konfrontacje

18:00 - 20.11.2019 - 12/15 zł - więcej
Kup bilet

Nowy film Markusa Schleinzera rekonstruuje stan umysłu światłych XVIII-wiecznych Europejczyków wierzących w naukę, sztukę i postęp. Tyle, że ta ślepa wiara pozwala im przymknąć oko na handel ludźmi, okrutne freak show czy rasizm.

Główny bohater, czarnoskóry Angelo, trafia do białych arystokratów, którzy chcą z niego „zrobić człowieka”. Uczy się więc deklamować po francusku, nosić elegancki strój i grać na flecie, w czym osiąga maestrię. Jednak szybko chłopak przekracza granice tolerancji pań i panów z elity. Zostaje zdjęty ze sceny. Dojrzewa samotnie, próbując zrozumieć swój los, uczoną debatą zamierza zmienić poglądy możnych. Syn Afryki i mąż Europy wkrótce znajduje bliskich sobie, próbuje żyć na własnych zasadach. Wspaniale zainscenizowany film, pokazywany na festiwalach w San Sebastián i Toronto, prezentuje dwór jako teatr, a biegłość w graniu swojej roli jako przerażający mechanizm przetrwania. Czarny Apollo zastępuje czarną Wenus. To świat, który mumifikuje i zamyka inność w muzealnej gablocie. Ratunkiem jest tylko pożar.

Po seansie 20 listopada zapraszamy na dyskusję dotyczącą filmu, którą poprowadzą: filozof – dr hab. Paweł Sikora oraz Piotr Pękala

reżyseria: Markus Schleinzer
obsada: Makita Samba, Alba Rohrwacher, Larisa Faber, Kenny Nzogang, Lukas Miko, Michael Rotschopf, Gerti Drassl
dramat / Austria, Luksemburg / 2018