Literacką inspirację dla scenariusza stanowią dwie postaci: ikona XX-wiecznego dziennikarstwa politycznego Oriana Fallaci oraz reżyser, dramatopisarz i poeta Pier Paolo Pasolini.
Europę po dwóch wojnach światowych przenikają wciąż włókna i strzępy ideologii. Pier Paolo Pasolini udziela ostatniego wywiadu i w kilka godzin później ginie. Jego zmasakrowane ciało z plaży w Osti staje się ponurym prognostykiem dla Europy. Następnego dnia Oriana Fallaci pisze do niego list, ujawniając sekrety ich ambiwalentnej przyjaźni. U bram Włoch stoi obcy, by dołączyć do proletariackich mas…
Te dwie postaci symbolizują dwa wyraziste, a jednocześnie przeciwstawne dyskursy dotyczące cywilizacji Zachodu i jej wyobrażenia – Innego, uosobionego w postaci wyznawcy Islamu, terrorysty, nielegalnego imigranta.
Michał Borczuch powołuje do życia bohaterów tamtych wydarzeń i ówczesne konflikty, które dzisiaj nabierają śmiertelnej wyrazistości. Osobiste przekleństwa Pasoliniego i Fallaci stają się pożywką dla upiornych współczesnych postaci. Trawieni przez obsesje, lęki, pożądania i melancholię, wybitni i jednocześnie małostkowi, tworzą diagnozę kultury i społeczeństwa, w którym żyją. I umierają.
Borczuch włącza się w tę dyskusję, stawiając pytania o to, w jaki sposób określając naszą europejską tożsamość, podążamy w stronę Pasoliniego lub w stronę Fallaci.
„Apokalipsa” Michała Borczucha zdobyła nagrodę dla najlepszego spektaklu 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Na tym samym festiwalu wyróżniono także aktorów – Halinę Rasiakównę jako najlepszą aktorkę za stworzenie roli Oriany Fallaci oraz Krzysztofa Zarzeckiego jako najlepszego aktora za wyjątkową kreację Piera Paola Pasoliniego.
Uzasadnienie jury Festiwalu Boska Komedia, które przyznało spektaklowi nagrodę dla najlepszego spektaklu 8. edycji festiwalu:
To delikatnie utkane przedstawienie skupiające się na szczególe, w którym inscenizacja, estetyka oraz koncepcje tworzą wraz z treścią idealny splot przeszłości i teraźniejszości, dokumentu i fabuły, intelektu i emocji, i które dodatkowo w zadziwiający sposób wiążą się ze społecznymi i politycznymi problemami dnia dzisiejszego.
;
Michał Borczuch – urodzony w Krakowie w 1979 r. Zaczynał od adaptacji klasyki literatury dla teatru: Werther, Lulu, Leonce i Lena czy Faust. Później jego praktyka poszerzyła się o pracę z osobami z autyzmem (Paradiso), niewidomymi (Faust) i dziećmi z domu dziecka (siedmioletnia współpraca z Domem Dziecka w Szamocinie). Eksperymentuje i wychodzi poza przyzwyczajenia teatralnej publiczności. W ostatnich latach koncentruje się na budowaniu i opowiadaniu osobistych, intymnych historii. Takie jest autobiograficzne Wszystko o mojej matce (2016), natomiast Zew Cthulhu (2017), Żaby (2018) czy Kino Moralnego Niepokoju (2019) są zbudowane na intymnych historiach aktorów biorących w nich udział.
Od czasu do czasu powraca do dużych narracji, jak w Apokalipsie (2014) przywołującej postać Fallaci i Pasoliniego lub w Mojej walce (2017), czyli swobodnej i osobistej adaptacji wielotomowej powieści K.O. Knausgaarda. W 2018 roku zadebiutował filmem fabularnym Komodo Dragons. Wielokrotnie nagradzany w Polsce (m.in. Laureat Paszportu „Polityki” w kategorii Teatr, otrzymał dwukrotnie nagrody za reżyserię i dwukrotnie nagrody za najlepszy spektakl na festiwalu Boska Komedia). Pracuje również za granicą (Dusseldorf, Ljubljana, Berlin, Bazylea).
tekst i dramaturgia: Tomasz Śpiewak; reżyseria: Michał Borczuch; asystent reżysera/inspicjent: Radosław Mirski; II asystent reżysera: Jędrzej Piaskowski; obsada: Bartosz Gelner, Marek Kalita, Sebastian Łach / Paweł Smagała, Marta Ojrzyńska / Ewelina Żak, Piotr Polak / Jan Sobolewski, Jacek Poniedziałek, Halina Rasiakówna, Krzysztof Zarzecki; kostiumy/scenografia: Dorota Nawrot; asystent scenografa: Weronika Biernat; muzyka: Bartosz Dziadosz „Pleq”; reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk; konsultacje językowe: Karolina Porcari; mural: Krzysztof Mężyk, Ludmiła Woźniczko; charakteryzacja: Monika Kaleta; czas trwania: 120 min.
premiera: 24.09.2014
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Spektakl dla widzów pełnoletnich
Miejsce
ul. Raabego 2
20-030 Lublin
Zobacz wskazówki dojazdu
Kontakt
e-mail: konfrontacje.lublin@gmail.com
tel: 81 466 61 19/20