Lubliner Festival

Baal Szem Tow, Rabi Nachman z Bracławia. Dlaczego religijni Żydzi odwiedzają Ukrainę – wykład Symchy Kellera

18:00 - 10.08.2022 - Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” - wstęp wolny - więcej
Lubliner Festival

18:00 - 10.08.2022 - wstęp wolny - więcej

Opowieść Symchy Kellera o mistycyzmie, ekstatycznej modlitwie, ale także afirmacji życia i o tym jak mądrze z niego korzystać.

Podczas spotkania nie zabraknie historii cadyków z Podola, ziem leżących dziś na terytorium Ukrainy i Mołdawii. Kim był Pan Dobrego Imienia, określany czasem Marcinem Lutrem judaizmu i kim jest jego prawnuk spoczywający w Humaniu, do którego co roku przybywają dziesiątki tysięcy pielgrzymujących Chasydów? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się podczas wykładu Symchy Kellera, kantora i działacza społeczności żydowskiej.

Symcha Keller – muzyk, kantor, były Przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz były przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Współpracuje jako wykładowca historii Żydów w Polsce z wieloma instytucjami min.: Instytut Shem Olam, oraz Światową Organizacją Chasydów z Aleksandrowa. Symcha Keller w prowadzeniu modlitw opiera się na tradycyjnej, mistycznej oprawie muzycznej. Duży nacisk kładzie na muzykę chasydzką, anonimowych kompozytorów z małych miasteczek, które były centrami chasydyzmu w XVIII i XIX wieku.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Ośrodkiem Bramą Grodzką – Teatrem NN.

Wydarzenie online:

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”

ul. Grodzka 21

10-08-2022 - wstęp wolny - więcej