Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu

Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu

19:00 - 26.10.2022 - 40/50 zł - więcej
Kup bilet

PO SPEKTAKLU ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z TWÓRCAMI O GODZ. 21:30 W KIESZENI SCENY CSK.
SPOTKANIE POPROWADZI JACEK WAKAR.

„Ściśle tajne” to wszystko to, co ukrywamy przed światem – marzenia, troski, niepoprawne przekonania, najskrytsze myśli. To miejsce, do którego nie mają dostępu nawet najbliżsi.

„Badania” natomiast kojarzą się z jakimś procesem naukowym. Sztuka „Badania ściśle tajne” Iwana Wyrypajewa – jednego z najbardziej cenionych współczesnych dramatopisarzy, jest niezwykle inteligentną, psychologiczną grą, która wciąga niczym kryminalna łamigłówka. Jej bohaterowie starają się odpowiedzieć na fundamentalne pytania: Do czego zdolny jest człowiek? Czy jest istotą monogamiczną? Co jest szansą na przetrwanie ludzkiego gatunku? Losy świata są tu jednak tylko pretekstem do ukazania naszej skomplikowanej natury i zagubienia w chaotycznej rzeczywistości XXI wieku.

Katarzyna Herman. To był obsadowy strzał w dziesiątkę. Aktorka stworzyła zniuansowaną rolę kobiety, z jednej strony bardzo świadomej i pewnej siebie, z drugiej obawiającej się drążyć niektóre wątki snutej przez siebie narracji o własnym życiu. (...) Dawno już wieczór w teatrze nie sprawiał mi takiej przyjemności intelektualnej. Jednocześnie Badania ściśle tajne są pełne żywych emocji i nie brakuje im kryminalnej niemalże intrygi. Chciałbym, żeby takiego teatru było więcej…
Henryk Mazurkiewicz, teatralny.pl
Efekt zderzenia odmiennych perspektyw jest zaskakujący: w ogromnej przestrzeni opolskiego teatru przez ponad dwie godziny wybrzmiewają asymetryczne dialogi, z których widzowie nie gubią ani słowa. (...) W czasie spektaklu koncentracja publiczności nie słabnie ani na chwilę, a po jego zakończeniu sygnalizowane znaczenia mają szansę rezonować w świadomości widzów jeszcze przez długi czas.
Piotr Dobrowolski, Teatr
  • Scena zbiorowa. Grupa ludzi stoi w linii, przed nimi biała, prostokątna sofa. Przed nimi i za nimi biała przestrzeń bez ozdób.
  • Na środku zdjęcia stoi biała, prostokątna pufa, na niej siedzi kobieta. Pufa oświetlona plamą białego światła, dookoła w wyciemnionej przestrzeni widać sylwetki innych postaci.
  • Scena grupowa. Grupa ludzi stoi rozproszona na przestrzeni oświetlonej wizualizacjami w kolorystyce szarości i zieleni.
  • Na środku zdjęcia, na białej, prostokątnej pufie siedzi kobieta, obok niej leży torebka. Kobieta się uśmiecha, patrzy w lewą stronę kadru. Scena skąpana w niebieskim świetle.
  • Scena zbiorowa skąpana w niebieskim świetle.. Grupa ludzi leży rozproszona na białej podłodze. Jedynie w lewym górnym rogu jedna kobieta w ruchu, wydaje się przewracać. Centralnie na środku stoi biała, prostokątna sofa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

„Badania ściśle tajne” – teksty kontekstowe. Jestem dobry
„Badania ściśle tajne” – teksty kontekstowe. Jestem świadomy/a. Rozmowa z I. Wyrypajewem
„Badania ściśle tajne” – teksty kontekstowe. Jestem wolny/a

autor: Iwan Wyrypajew; przekład: Michał Rogalski; reżyseria: Norbert Rakowski; choreografia: Janusz Orlik; scenografia: Maria Jankowska; kostiumy: Krystian Szymczak; wideo: Wojciech Kapela; reżyseria świateł: Bogumił Palewicz; asystent reżysera świateł: Mikołaj Kałużny; opracowanie muzyczne: Janusz Orlik i Norbert Rakowski; inspicjentka: Urszula Kraska; obsada: Katarzyna Herman, Karol Kossakowski, Karolina Kuklińska, Joanna Osyda, Bartosz Woźny, Michał Brzeziński, Elżbieta Gajda, Aleksander Gocalski-Rybarz, Piotr Kajdrys, Alicja Karniej, Maja Lewicka, Justyna Oleksy, Paulina Rutowicz, Zofia Szczecina, Kostiantyn Terentiev, Alexander Wodecki, Ewa Wodecka, Tymon Zyzik; czas trwania: 130 min

40/50 zł

Sala Operowa