Akademia Odkryć Fotograficznych

12:00 - 16.12.2023 - Hol przy Oratorium - wstęp wolny - więcej
Akademia Odkryć Fotograficznych

12:00 - 16.12.2023 - wstęp wolny - więcej

Wystawa jest poświęcona niezwykłemu miejscu, jakim jest Skansen Molina da Venti, usytuowany w sąsiedztwie Kazimierza Dolnego, na malowniczej skarpie w Mięćmierzu.

Na kolorowej fotografii widzimy w okrągłym okienku samolotu, które jest otoczone czarnym tłem, obraz rzeki Wisły o zachodzie słońca. Rzeka nie ma tu regularnego kształtu, przedzielają ją zatoki i wyspy zieleni. Są to okolice Kazimierza Dolnego i malowniczej skarpy w Mięćmierzu znajdujące się ok. 50 km od Lublina.

Skansen znajduje się w sercu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, na terenie punktu widokowego na przełom Wisły, skąd rozciąga się panorama na przeciwległy brzeg rzeki, gdzie u szczytu wzniesień Janowca stoi renesansowy zamek. Niemalże u zbocza tej skarpy znajduje się liczący ponad 100 lat Wiatrak Kozłowy, wpisany do rejestru zabytków (pod numerem A/925) jako dobro kultury polskiej. Wiatrak został tam przeniesiony w 1975 r. Autorami tego przedsięwzięcia są Maria i Ryszard Dziadoszowie.
Cykl ekspozycji wspomnianych fotografii został rozpoczęty podczas tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą i Janowcu wernisażem otwierającym na terenie całego skansenu wystawę dwudziestu fotografii średnio-formatowych o wymiarach 100 cm x 70 cm oprawionych w ręcznie wykonane ramy z drewna sosnowego. Ujęcia skansenu jak i obiektu stanowiącego w nim główną atrakcję są wykonane w orientacji horyzontalnej i wertykalnej co stanowi ciekawą różnorodność dla odbiorcy podczas wizualnej podróży wśród uwiecznionych kadrów.

Bartosz Zaczkiewicz

Bartosz Zaczkiewicz – łódzki fotograf zgłębiający od kilku dekad swoją wiedzę, doświadczenie i praktykę fotograficzną, której oddany jest jako pasjonat postrzegania świata w niecodziennych perspektywach. Swoją fotograficzną podróż rozpoczął w Łodzi, jako student oraz uczestnik licznych warsztatów fotograficznych organizowanych w wielu miastach w kraju i za granicą.

Hol przy Oratorium

Pracownia Promocji Dziedzictwa Kulturowego