Teatr Nowszy

Teatr Nowszy

18:00 - 19.03.2022 - 20/30 zł - więcej
Kup bilet

Spektakl „Blisko” to poszukiwanie różnych jakości bliskości, które kształtują się formowane przez indywidualne potrzeby, ale też konkretny moment, w którym zbliżamy się do kogoś.

Bliskość drugiego człowieka ma ogromny wpływ na nasze życie. Zbyt duże zbliżenie się może być przejawem agresji, a zbyt małe oznaką chłodu i braku troski. Nigdy jednak nie pozostajemy obojętni wobec bliskości drugiego człowieka, bez względu na to, jaka ona jest. W spektaklu to czas – mierzony przez wahadło i powiązaną z jego ruchem muzykę – jest kluczowym narzędziem, które kształtuje choreografię i osadzone w niej relacje pomiędzy performerami.

• Zdjęcie. Ciemna scena. Kobieta stoi tyłem. Zbliża twarz do szklanej kuli zawieszonej na łańcuchu.
  • Zdjęcie. Grupa osób w kolorowych strojach stoi na ciemnej scenie. Za nimi, na łańcuchu wisi szklana kula.
  • Czarno-białe zdjęcie. Mężczyzna leży na podłodze. Jedną rękę unosi nad siebie, druga kieruje wzdłuż tułowia. Nad nim przelatuje zawieszona na łańcuchu skalana kula.
  • Zdjecie. Kobieta patrzy w górę i skacze. Ma rozwiane, krótkie blond włosy. Jest ubrana w jasną koszulę i płaszcz w takim samym odcieniu oraz czarne spodnie oklejone różnymi grafikami, przedstawiającymi ikony popkultury. Scena jest ciemna, świecą się trzy pomarańczowe reflektory.

Każdy z nich kreuje na scenie inne doświadczenie bliskości lub jej poszukiwania. Przyglądają się sobie, a ich działania krzyżują się wytwarzając nowe konteksty, szanse i wyzwania w zbliżeniu się do drugiej osoby. Pomiędzy nimi cały czas obecne jest wahadło ze swoją zwierciadlaną powierzchnią, w której przeglądają się tak wykonawcy jak i widownia. Stalowa kula – wahadło Foucaulta – jest także symbolem nieubłaganego upływu czasu, który wykrzywia się naginany przez przestrzeń. W podobny sposób kula pozwala na scenie pracować z czasowością działania, byciem we wspólnym rytmie, który warunkuje tempo i dynamikę zbliżeń między ludźmi lub bycia we własnej mantrze. Interakcja z kulą i poprzez kulę z partnerami na scenie jest kontekstem pozwalającym eksplorować, jak bliskość koreluje się z czasem.
Wykorzystanie kuli będzie rozwinięciem poszukiwań rozpoczętych w monodramie Martyny Jagodyńskiej pt. „e–obecność” w choreografii Ciesielskiego.

Choreografia w ścisłej współpracy z tancerzami: Tomasz Ciesielski; taniec: Natalia Kladziwa, Paweł Urbanowicz, Katarzyna Leszek, Radosław Lis; muzyka: Kuba Pałys; reżyseria światła: Radosław Lis; kostiumy: Nikola Fedak; produkcja i koordynacja: Joanna Stasina; produkcja: Fundacja Nowszego Teatru / Teatr Nowszy; koprodukcja: Kieleckie Teatr Tańca; współorganizator: Lubelski Teatr Tańca;
premiera: 12 listopada 2021, Kielce

Partnerem projektu jest Uniwersytet Łódzki w ramach programu “Tańczący słoń i ślepcy – współczesne badania performatywne”

20/30 zł

Sala Widowiskowa