Fundacja od Wschodu do Zachodu

Fundacja od Wschodu do Zachodu

18:00 - 28.08.2022 - 10/20 zł - więcej
Kup bilet

Spektakl na podstawie powieści „Pani Bovary” Gustawa Flauberta. Spektakl powstał jako koprodukcja Gostner Hoftheater i Fundacji Od Wschodu do Zachodu, przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.

Jeśli przemierzymy ostatnie stulecie, z pewnością nie znajdziemy wśród nas tylko jednej Bovary. I zawsze wydawało nam się, że ją znamy, ale kiedy dziś pyta się nas, kim ona dokładnie jest w tej chwili, jesteśmy zakłopotani.

Powieść Gustawa Flauberta, a zarazem baśń o młodej Emmie, którą do miasta najpierw przyprowadza rycerz na białym koniu, a później przeczy wszelkim konwenansom, wymyślona została przez mężczyznę, a fantazje, które przekazuje autor, są również męskie. Kim więc jest ta postać w powieści, która nie będzie niczym więcej niż fantazmatem, jeśli nie nadamy jej bardziej kobiecej i zmysłowej perspektywy? Madame, która zawsze pozostaje uwięziona między pamięcią wielkiej literatury realizmu, powieściowym założeniem tłumaczenia jej naiwnego zachowania pochodzeniem, a jednocześnie przesiąknięta dzisiejszymi oczekiwaniami wobec nowoczesnej i niezależnej kobiety jutra.

Suwerenna Bovary, która dąży do większej widoczności i zdobywa dla siebie ulice, czy dobrowolnie niewidzialna Madame, która emigruje do własnego świata fantazji? Gdzie więc można ją znaleźć – tę młodą Bovary gotową do zmiany? Ta aktywna, dryfująca i tworząca Bovary, która ma stać się poszukującą, ponadczasową istotą balansującą między rezygnacją a wielkim oczekiwaniem. Madame Bovary, która w kompozycji stworzonej przez mężczyznę jest w stanie podążać za swoją wewnętrzną muzyką – uwięziona między minionymi ideałami a przyszłymi tęsknotami.
BOVARY to zbiorowa próba kobiecej, wielogłosowej i wielokodowej, bogatej w muzyczne obrazy wędrówki o frustracji, nieustannym dostosowywaniu się i spełnianiu pozornie niemożliwych do pokonania ról społecznych.

"Wieczór rozgrywa się na trzech poziomach: Historii Madame Emmy Bovary, historii procesu Gustave'a Flauberta, który był sądzony za tę właśnie( powieść) i historię czterech współczesnych kobiet, które ujawniają, że tylko dlatego, że mamy rok 2022, nie oznacza, że pod względem równości jesteśmy o wiele dalej niż w 1856 roku. (...)  Nie ma miejsca na nudę, gdy te wszystkie elementy są połączone przez cztery wspaniałe aktorki i przepełnione humorem. (...) Ten porywający, mądry wieczór (…) został nagrodzony zasłużonymi brawami."
Svenja Plannerer, 18.03.2022 , v-magazin.studierende.fau.de

Kolorowa fotografia. Kobieta ubrana w czarną bluzkę i czerwoną spódnice. Na głowie ma dużą srebrzystą perukę. Ma zamknięte oczy i lekko przechyloną na bok głowę. Stoi przed ekranem projekcyjnym, na którym wyświetlany jest stary, odręcznie pisany list. Część wyświetlanego listu pada bezpośrednio na kobietę, sprawia to wrażenie jakby był on zapisany na jej skórze.

reżyseria: Joanna Lewicka; dramaturgia: Christine Haas; kostiumy: El Bruzda; muzyka: Tomasz Krzyżanowski; występują: Philine Buhner, Yudania Gómez Heredia, Johanna Steinhauser, Katarzyna Tadeusz; produkcja: Isabelle Pyka

Fundacja od Wschodu do Zachodu powołana została w Lublinie w grudniu 2019 roku. Prowadzona jest przez Joannę Lewicką, Katarzynę Tadeusz i Martę Góźdź ” El Bruzdę”, artystki, które przez lata z powodzeniem zrealizowały wiele projektów edukacyjnych i artystycznych w kraju i za granicą. Głównym celem Fundacji jest rozwijanie i wzmacnianie współpracy międzynarodowej z głównym naciskiem na dialog transkulturowy pomiędzy Niemcami, Polską i krajami Europy Wschodniej. Spektakl jest drugą niemiecko – polską koprodukcją Fundacji. Przedstawienie pt. „Bovary“ powstało we współpracy z Gostner Hoftheater w Norymberdze przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.

Projekt realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.

10/20 zł

Sala Czarna