Po czytaniu zapraszamy na spotkanie i rozmowę z twórcami oraz autorką sztuki.
Rozmowę poprowadzi: Dominik Gac
Osnuty na prawdziwych wydarzeniach i postaciach tekst Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk opowiada o sprawach, które pisarka podnosiła także w swoich wcześniejszych utworach.
Hurra! Polska w Pińsku! Jest rok 1919. Po kraju rozlewają się niepodległość i wolność, ale nie równość, nie braterstwo. Każda moneta ma dwie strony, każdy kij dwa końce. Małgorzata Sikorska-Miszczuk w dramacie Brylant kreśli obraz społeczeństwa, które od początku jest pęknięte. Zerwanie kajdan pozwala pęknięciom się rozszerzać. Co tam jest, w środku? Niechęć. Do sąsiadów, do Żydów, do samych siebie. Te polskie szczeliny pełne są także rzeczy niezwykłych i tajemnych. Pełne ryzyka. Mediumicznych energii, karcianych hazardzistów, wojennych duchów i panien głodnych miłości. Akcja sztuki rozgrywa się przede wszystkim w Pińsku, ale jest tu i – tak ważna dla autorki – Warszawa, jest i powidok Krakowa, jest nawet marzenie o Ameryce i wojna. Jest wreszcie świt nowego świata i pytanie, czy będzie to świat Ojców, czy będzie to świat nowy? Kto wie, może lepszy?
Brylant porywa dynamiczną akcją, kalejdoskopem scen, wielobarwnym językiem, wnikliwością, wreszcie i wrażliwością – cechami, które wyróżniają całą twórczość Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk – jednej z najważniejszy polskich dramatopisarek i librecistek. Osnuty na prawdziwych wydarzeniach i postaciach tekst opowiada o sprawach, które pisarka podnosiła także w swoich wcześniejszych utworach, choćby nagradzanej „Walizce”. Wpisuje się także w nurt utworów inspirowanych autentycznymi wydarzeniami, takich jak Popiełuszko. Czarna msza, który uhonorowano Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną.
Sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk wystawiano na scenach całej Polski i tłumaczono na kilkanaście języków. Najsłynniejsze inscenizacje jej dramatów reżyserowali między innymi: Jan Klata, Marcin Liber, Paweł Łysak, Michał Zadara i Wawrzyniec Kostrzewski.
Czytanie odbywa się w ramach cyklu Czytelni Dramatu „Mistrzostwo”.
reżyseria: Daniel Adamczyk
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Miejsce
Kontakt
e-mail: konfrontacje.lublin@gmail.com
tel: 81 466 61 19/20