Intrygująca reinterpretacja znanej baśni braci Grimm o Kopciuszku.
„Brzydka siostra” opowiada o Elwirze, która funkcjonuje w cieniu swojej niezwykle pięknej przyrodniej siostry. W rzeczywistości, gdzie atrakcyjność fizyczna jest najważniejsza, a bal królewski przypomina brutalne zawody, Elwira jest zdeterminowana, by zdobyć serce księcia. Jej największą przeszkodą w dążeniu do wymarzonego życia jest Kopciuszek.
Film stanowi doskonały przykład kina gatunkowego, które wpisuje się w aktualne trendy, takie jak te widoczne w „Titane” czy „Substancji”. Inspirację czerpie również z dorobku Davida Cronenberga. Reżyserka Emilie Blichfeldt, korzystając z konwencji kina kostiumowego, porusza istotne tematy związane z presją piękna, niezdrowymi wzorcami oraz ewolucją postrzegania ciała.
Produkcja, która zdobyła uznanie na festiwalach Sundance i Berlinale, częściowo powstała w Polsce. W rolach drugoplanowych występują Katarzyna Herman oraz Agnieszka Żulewska.
reżyseria: Emilie Blichfeldt
body horror, horror, komedia / Norwegia, Dania, Rumunia, Polska, Szwecja / 2025
czas trwania: 110 min
data premiery: 4.07.2025
obsada: Lea Myren, Thea Sofie Loch Næss, Ane Dahl Torp, Flo Fagerli, Katarzyna Herman
Benshi to filmowe spotkania kinomanów z dyskusyjnym zacięciem. Jeśli kochasz kino – dołącz do nas. Poszukaj inspiracji. Zainspiruj.
Cykl: Filmowe podróże
Lipiec i sierpień to bez wątpienia miesiące, w których aż chce się gdzieś wyjechać. Z myślą o osobach preferujących podróżowanie w komfortowych warunkach przygotowaliśmy wyjątkową objazdową wycieczkę po filmowych światach. Na katalońskim wybrzeżu spotkamy się z wcale nie tak zgraną rodziną w nagrodzonym Nagrodą Goya filmie „Niech płonie” w reżyserii Daniego de la Ordena. Potem udamy się do prowinicji Salta, by poznać kulturę guachos – argentyńskich kowboi w filmie „Gaucho Gaucho” Michaela Dwecka i Gregory’ego Kershawa, reżyserów „Truflarzy”. Z Argentyny przeniesiemy się do Nepalu, by wraz z pewną kobietą udać się na poszukiwania jej męża w filmie „Shambhala” w reżyserii Mina Bahadura Bhama. Po tygodniowej przerwie odwiedzimy baśniową krainę, w której poznamy odważną wersję opowieści o Kopciuszku zaproponowaną przez norweską reżyserkę Emilie Blichfeldt. W horrorze „Brzydka siostra” wśród wielu wspaniałych aktorów i aktorek zobaczymy Katarzynę Herman i Agnieszkę Żulewską. Po tym emocjonującym przeżyciu przeniesiemy się do Francji, by w filmie Blandine Lenoir „Wiosna Juliette” wraz z tytułową bohaterką odwiedzić jej rodzinne strony i skonfrontować się z przeszłością. Naszą podróż zakończymy w Anglii, gdzie będziemy szukać przygód z zagubioną nastolatką w najnowszym filmie Adrei Arnold pt. „Bird”. Takie wakacje może zapewnić tylko kino. Zapraszamy!
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Miejsce
Kontakt
e-mail: kinoteatr@ck.lublin.pl
tel: 81 466 61 21