Akademia Odkryć Fotograficznych

12:15 - 22.04.2023 - Hol przy Oratorium - wstęp wolny - więcej
Akademia Odkryć Fotograficznych

12:15 - 22.04.2023 - wstęp wolny - więcej

Wybrane prace to zbiór fotografii artysty powstałych w okresie kilku lat, do których niejednokrotnie powracał, starając się je udoskonalić.

Powroty do sesji zdjęciowych nacechowane były chęcią kolejnych eksperymentów z ciałem, przestrzenią, strukturą i światłem. Wszystkie zaprezentowane prace są efektem długich godzin spędzonych w studio – strona wizualna fotografii nie powstała na skutek przeróbek graficznych, a za pomocą odpowiednich technik naświetlania fotografii. Warsztat pracy, jakim się posługiwałem podczas realizacji zdjęć, to nie tylko technika cyfrowa ale i analogowa na materiale średnio-formatowym. Prezentowane prace skomponowane są na zasadzie kontrastów: czerń i biel, akt i abstrakcja, a wreszcie: łagodność i agresja. Wybór surowej monochromatycznej fotografii zmusza widza do odejścia od klasycznie pojmowanej estetyki fotografii aktu i ogólnemu nurtowi przeestetyzowania jej. Zestawienie delikatnego kobiecego ciała i często agresywnych form abstrakcyjnych powoduje pewnego rodzaju dysonans, jako pesymistyczną metaforę współczesnego świata, bezwzględnego dla słabych, nadwrażliwych lub z różnych powodów podatnych na prześladowania.
Przestrzeń i struktura, która powstała na fotografiach to upust pewnych emocji, emocji które nawarstwiały i kumulowały się w mojej głowie, będąc aktywnym uczestnikiem i obserwatorem
życia społeczno-kulturalnego, emocji często burzliwych i niejednokrotnie sprzecznych, wręcz dualistycznych. Prezentowane prace to fotografia osobista wręcz terapeutyczna, oczyszczająca mój umysł.

Daniel Mróz

Fot. Daniel Mróz

Daniel Mróz – urodzony w Janowie Lubelskim, pracujący w Puławach, fotograf, animator artystyczny z zamiłowania muzyk. Ukończył Edukację i Animację Artystyczną na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz Fotografię na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Nauczyciel i wykładowca fotografii. Współpracownik „Forum” Polska Agencja Fotografów. Finalista Grand Press Photo 2015 w kat. życie codzienne. Szczególną wagę w swojej pracy przywiązuje do fotografii analogowej, oraz pracy w ciemni fotograficznej.

Najważniejsze wystawy indywidualne:

• Puławska Galeria Sztuki