Teatr Centralny

Teatr Centralny

18:00 - 23.06.2024 - 45/60 zł - więcej

Pokazy: 21, 22, 23 czerwca, godz. 18:00

Niepewność jest rzeczą ludzką, pewność jest rzeczą boską.

Życie to ciągłe dokonywanie wyborów. Podejmując decyzję chcemy mieć pewność, że jest ona słuszna. Gdzie jednak szukać potwierdzenia? Czy mamy zaufać samym sobie, czy jednak powinniśmy odnieść się do zewnętrznego gwaranta?

Spektakl „Serce” odnosi się do drugiej części „Dekalogu” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Nie jest to jednak odniesienie bezkrytyczne, a próba dialogu z klasycznym dziełem oraz z drugim przykazaniem „Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno”. Od czasów filmu Kieślowskiego minęło ponad trzydzieści lat. Coraz rzadziej szukamy odpowiedzi w religiach. Boga coraz rzadziej szukamy w kościele. Nie oznacza to jednak, że nasza potrzeba pewności zniknęła.

Lili – aktorka po czterdziestce – pracuje przy próbach do spektaklu inspirowanego drugą częścią „Dekalogu” Kieślowskiego, reżyserowanego przez uznanego reżysera teatralnego Losa. Podczas prób zespół aktorski wraz z reżyserem pracują nad historią Doroty. Akcja próbowanej przez nich sztuki rozgrywa się w dniu osiemnastych urodzin jej syna Mateusza, podczas których oznajmia on, że jego dziewczyna Ania jest w ciąży.

W spektaklu temat trudnych życiowych decyzji łączy się i przenika z rozważaniami na temat teatru. Obu tym wątkom towarzyszy pytanie o sens i o to, czemu warto się poświęcić.

• Fotografia o zimnych barwach. Przedstawia dwie osoby, siedzące na ławce na scenie. Po lewej osoba bez włosów, ubrana na biało i bez butów. Kobieta po prawej ubrana na czarno chyli głowę ku osobie w białym. Światło skupione jest centralnie na postaciach.
  • Fotografia przedstawia mężczyznę ubranego w jasnobrązową koszulę na pierwszym planie. Za nim znajduje się kobieta ubrana w czarną sukienkę.
  • Kolorowe zdjęcie przedstawia od lewej kobietę i trzech mężczyzn. Osoby klęczą na scenie w półokręgu i skupili swoje dłonie na środku.
  • Fotografia przedstawia rozmazanego mężczyznę ubranego w jasnobrązową koszulę. Za nim znajduje się kobieta ubrana w czarną sukienkę, na którą skierowana jest uwaga.
  • Kolorowa fotografia przedstawia aktorkę i aktora. Ona ubrana w bluzkę w czarno białe paski i brązową, długą spódnicę. On ubrany w białą koszulkę i brązowe spodnie. Aktorzy stoją z rękoma wyciągniętymi przed siebie.
  • Kolorowa fotografia przedstawia mężczyznę siedzącego na niebieskim krześle. Ubrany jest w brązową koszulę i szare spodnie w brązowe grochy. Aktor patrzy w dół.

koncepcja, adaptacja i opracowanie dramaturgiczne tekstu, reżyseria: Monika Czajkowska; tekst: Artur Pałyga; scenografia, kostiumy, światło: Milena Czarnik; muzyka: Bartosz Dziadosz; choreografia: Martyna Hickiewicz-Kurek; obsada: Sandra Korzeniak, Jarosław Tomica, Karol Wróblewski, Malwina Czekaj, Aleksandra Rutkowska, Oskar Rybaczek; kurator cyklu: Łukasz Witt-Michałowski; zespół produkcyjny: Magdalena Andrasz, Ksenia Duńska, Joanna Kolstrung, Tymoteusz Wojna; kreacje graficzne: Piotr Kulawczuk

Dofinansowano ze środków Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu dotacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – program Teatr.
projekt: Dekalog Teatralny
dofinansowanie: 120 000 zł(2023 r.) 184 000 zł (2024 r.)
całkowita wartość: 275 000 zł (2023 r.), 432 000 zł (2024 r.)
data podpisania umowy: wrzesień 2023 r.

45/60 zł

Kategoria wiekowa:

dla widzów powyżej 16. roku życia

Sala Widowiskowa

W spektaklu wykorzystywany będzie efekt stroboskopowy.

23-06-2024 - 45/60 zł - więcej