Dookoła świata

Dookoła świata

18:00 - 09.12.2021 - 10/12 zł - więcej
Kup bilet

Od 2006 roku Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na spotkania przybliżające różnorodność świata – bogactwo kultur, tradycje wielu społeczeństw, przyrodę i krajobrazy, potrawy i często nietypowe sposoby na przemieszczenie się. Podróżowanie to odkrywanie, to uczenie się innych, a także poznawanie samego siebie. Podczas naszych spotkań podróżnicy profesjonalni i amatorzy pokazują nam dalekie lub bliskie, czasem zaskakująco bliskie lecz nieodkryte, zakątki świata. W czasie rozmowy i prezentacji zdjęć oraz materiałów filmowych opowiadają o ludziach, których spotkali na swojej drodze, jak również o naturze i konieczności dbania o planetę.

Inicjatorami cyklu są Anna Krawczyk i Tomasz Zawadzki (kurator spotkań), od 2008 roku wspomagani przez Joannę Kolstrung. Przez ten czas cykl doczekał się także młodszego brata w postaci Festiwalu. Z okazji jubileuszu zapraszamy Was do udziału w spotkaniu z Danutą Onyszkiewicz, która przebyła pół świata śladami swojego przodka – Bronisława Piłsudskiego.

Wyprawa ta jest o tyle niezwykła, że jest nie tylko podróżą dla samej podróży. To wyprawa poznawcza – odkrywanie świata, w jakim przyszło nam żyć, ale również o odkrywanie samego siebie i swoich rodzinnych korzeni.

Danuta Onyszkiewicz długo marzyła o podróży dookoła świata śladami Bronisława Piłsudskiego. Od pierwszego pomysłu do jego realizacji minęło aż 10 lat. Przemierzyła świat drogą lądowo-morską, by jak najwierniej odtworzyć jego trasę. Z Warszawy na Litwę, do Rosji i na Ukrainę. Potem statkiem kontenerowym przepłynęła Kanał Sueski i Ocean Indyjski by trafić do Malezji i potem zmierzyć w stronę Japonii, w której spotkała się z żyjącymi tam potomkami Bronisława. W każdym z tych miejsc spotkała ją zupełnie inna historia – całkowicie odmienna niż podróż jej przodka.

Danuta Onyszkiewicz – z wykształcenia antropolożka, z zainteresowania podróżniczka, hobbystycznie zajmująca się fotografią. Od dawna interesuje ją postać Bronisława Piłsudskiego ze strony naukowej jak i rodzinnej. Jest to dla niej część własnej historii dlatego, że jest prawnuczką Józefa Piłsudskiego – młodszego brata Bronisława.

10/12 zł

Sala Widowiskowa