Dorota Liliental, Hanna Kossowska, duet ROKduo: Drzewo życia
Dorota Liliental, Hanna Kossowska, duet ROKduo: Drzewo życia
Miasteczko to nasza ziemia, z której wszyscy wyrastamy, choć byśmy z całych sił próbowali się z niej wyrwać, nie uda nam się tego dokonać. Jak drzewa czerpiemy z niej soki żywotne – nawet, gdy dzieli nas od niej tysiące mil, nawet zza morza. Wszyscy ludzie są przecież dziećmi tej ziemi, zaś dla Żyda jest nią żydowskie miasteczko, to w nim tkwią nasze korzenie.
– Szalom Asz
Dwie aktorki i duet skrzypków zabiorą widzów w słowno-muzyczną podróż po świecie dawnych mieszkańców sztetli. Poetycki i alegoryczny tekst Drzewo życia Hanny Kossowskiej to jedno z opowiadań, które autorka napisała jako komentarze do swoich obrazów, zatytułowanych Wypiski z niepamięci. Tego wieczoru usłyszymy również dwie adaptacje opowiadań Pereca, w przekładzie etnografki i publicystki Reginy (Gitli) Lilientalowej, jednej z jego pierwszych tłumaczy. Będą to Morał i Jeśli nie wyżej. W swojej literackiej twórczości, Icchok Lejbusz Perec, łączył surrealizm i motywy ludowe wraz ze społecznym zaangażowaniem, wrażliwością na biedę, i na los wykluczonych. Z utworów Pereca przemawia dusza tego ludu, jego małe, drobne radości i wielka, przepaścista niedola – pisała na początku ubiegłego stulecia o swoim mentorze Lilientalowa. Przypadająca w tym roku setna rocznica śmierci etnografki jest dobrą okazją, by przypomnieć jej twórczość i współpracę z Perecem, klasykiem literatury jidysz, który przez 25 lat, pracował również jako urzędnik w warszawskiej gminie żydowskiej.
Niezapomniany i magiczny nastrój zapewni muzyka grana przez duet skrzypcowy ROKduo, w skład którego wchodzą Lucjan Szaliński-Bałwas oraz Marcin David Król, obaj związani z Radomską Orkiestrą Kameralną. W swoim różnorodnym repertuarze, czerpią z klasyki i z tradycji muzycznych z różnych regionów świata. Poszukując własnego, niepowtarzalnego brzmienia, lubią improwizować. Ich koncerty od dawna podbijają serca zarówno polskiej jak i zagranicznej widowni, także tej na innych kontynentach – w Kazachstanie, Kirgistanie, USA, a ostatnio w Australii. W programie znajdą się tradycyjne melodie Żydów aszkenazyjskich oraz utwory kompozytorów polskich, których inspirowała kultura żydowska, takich jak Ewelina Nowicka i Dawid Lubowicz.
Hanna Kossowska – aktorka, malarka, konsultantka i animatorka kultury żydowskiej.
Dorota Liliental – aktorka, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Drugie Pokolenie Ocalałych z Holocaustu, prawnuczka Reginy Lilientalowej.
Wydarzenie organizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie i jej Filię w Lublinie oraz Lubliner Festival.
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online