Lubelski Festiwal Filmowy

18:00 - 26.11.2021 - Sala Widowiskowa - wstęp wolny - więcej
Lubelski Festiwal Filmowy

18:00 - 26.11.2021 - wstęp wolny - więcej

Fokus: Temat to konkurs, w którym zwracamy szczególną uwagę na treść filmu i sposób, w jaki autorki i autorzy opowiadają o wybranych przez siebie problemach.

Kino krótkometrażowe bardzo szybko odpowiada na aktualne trendy i zjawiska, często wytycza nowe szlaki dla dłuższych form. W konkursowych filmach odnaleźć można wiele tematów, które wywołują zarówno lokalne, jak i ogólnoświatowe dyskusje. Mamy nadzieję, że wybrane przez nas produkcje pozwalają lepiej zrozumieć różne punkty widzenia na skomplikowaną rzeczywistość.

Rajski ptak
reż. Mareike Engelhardt; Francja; 2020; 22 min; 15+

Nadia, 16-letnia Francuzka, po raz ostatni budzi się w swoim domu. Dziś porzuci dotychczasowe życie, by realizować marzenie. Ten dzień będzie wyścigiem z czasem i przeznaczeniem.
Film prezentowany m.in. na MFFK w Palm Springs. Polska premiera.

Lipiec 96
reż. Michele Jacob; Belgia; 2020; 25 min; 16+

Lipiec 1996, plaża, morze, słońce. 10-letnia Sophie spędza wakacje z matką i kuzynką Laurence. Sophie chce się bawić, ale Laurence czuje się już dorosła. Ich wspólne wakacje będą wyjątkowe.
Film prezentowany m.in. na MFF w Moskwie. Polska premiera.

Empiryk
reż. Ioana Țurcan; Rumunia; 2021; 15 min; 16+

Komunistyczna Rumunia. 20-letnia Aleksandra mieszka z mamą i niepełnosprawnym bratem, pracuje w fabryce włókienniczej. Ze względu na dekret antyaborcyjny kobiety przechodzą comiesięczne badania ginekologiczne. Aleksandra będzie zmuszona do podjęcia drastycznej decyzji.

Dopóki jeszcze żyjemy
reż. Joanne Rakotoarisoa; Francja; 2020; 30 min; 16+

Grupka młodych Ukraińców spędza ostatnią wspólną noc, dzieląc się marzeniami o przyszłość. Jeden z nich musi podjąć ważną decyzję przed wschodem słońca: zgłosić się do wojskowej komendy uzupełnień czy uciekać z kraju?
Film nagrodzony na MFFK w Clermont-Ferrand. Polska premiera.

Sala Widowiskowa

Kinoteatr Projekt