Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21

19:00 - 19.10.2023 - Sala Widowiskowa - 30/40 zł - więcej
Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21

19:00 - 19.10.2023 - 30/40 zł - więcej

Karolina Hamer rzuca nowe wyzwanie. Sobie i publiczności.

Pływaczka i aktywistka, zdobywczyni 173 medali – również na Mistrzostwach Świata i Europy, jedna z liderek protestu osób z niepełnosprawnościami, która dokonała pierwszego w polskim sporcie coming outu. Tym razem wystąpi w pierwszym na świecie sit-upie. Sit-up to zaczepka do przemyśleń. Zupełnie nowa, solowa, sceniczna formuła komediowo-dramatyczna. Pozwala na wspólne, głębokie zanurzenie w opowieści o byciu ziomalką z osiedla w Tychach, mistrzynią pływania, biseksualną kobietą z niepełnosprawnością. W hiphopowym rytmie, w stylu dowolnym, płyniemy przez peerelowskie blokowiska i baseny olimpijskie, szpitale, szkoły, protesty sejmowe i uliczne – aż do brzegu, do pytania o miejsce, w którym jesteśmy jako społeczeństwo, o miejsce w nim kobiet i osób nienormatywnych. O to, jak urządzamy świat. Będzie śmiesznie.

Młoda kobieta ubrana w błyszczący dres, siedzi na różowych kubikach. Za nią kule ortopedyczne koloru złotego. W tle napis „Hamer” i polska flaga.
Jej historia to gotowy materiał na film. Stand-up paraolimpijki bawi i uczy. Hamer ma to, co nazywa się mocną sceniczną obecnością. Zagarnia publiczność i rzuca jej wyzwanie, jednocześnie świetnie nawiązując z nią kontakt. Buduje na scenie wizerunek twardej, pewnej siebie dziewczyny z Tych, która idzie po swoje i nie boi się opowiadać o niekiedy dramatycznych porażkach. I która wreszcie sprzeciwia się próbom traktowania jako maskotki czy to ruchu paraolimpijskiego, czy feministycznego, czy LGBTQ.
Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza
„Hamer” jest kameralnym spektaklem o dużej mocy. To przykład praktycznej realizacji głoszonych przez Teatr 21 postulatów dotyczących dostępu do sceny, reprezentacji i sprawczości osób z niepełnosprawnościami. Ale to także przyczynek do namysłu nad konstruowanymi społecznie pojęciami niepełnosprawności i sprawności oraz napięciem między nimi.
Marcelina Obarska, Culture.pl
  • Młoda kobieta ubrana w błyszczący dres, siedzi na różowych kubikach. W tle za nią napis „Gwiazda”.
  • Młoda kobieta ubrana w błyszczący dres, w prawą stronę kadru kieruje dłoń, pokazując gest środkowego palca. W tle za nią złote kule ortopedyczne.
  • Młoda kobieta ubrana w błyszczący dres, siedzi na różowych kubikach. Na szyi ma złoty łańcuch z inicjałami KH, w dłoniach trzyma złote kule ortopedyczne.

Spektakl powstał we współpracy Teatru 21 i STUDIO teatrgalerii.

reżyseria: Justyna Sobczyk / scenariusz: Karolina Hamer, Magdalena Staroszczyk / dramaturgia, praca ze słowem: Magdalena Staroszczyk / scenografia, kostiumy: Magdalena Łazarczyk / światło: Dariusz Zabiegałowski / muzyka: Sebastian Świąder: wizualizacja: Łukasz Sosiński / obsada: Karolina Hamer / pomysł: Justyna Sobczyk, Justyna Lipko-Konieczna / produkcja: Teatr 21: Marceli Sulecki / kierowniczka produkcji: Monika Balińska

Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy.

30/40 zł

Sala Widowiskowa