„Holy Spider” to mistrzowski true crime o kobiecie, która z narażeniem życia docieka prawdy, rzucając wyzwanie patriarchalnej zmowie.
Oparty na faktach thriller w duchu filmów Davida Finchera, a jednocześnie bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu. „Holy Spider” w reżyserii Aliego Abbasiego, twórcy nominowanej do Oscara „Granicy”, obnaża przemoc, jaką posługuje się opresyjny, patriarchalny system. Doskonale przy tym tłumaczy, jak zrodził się gniew protestujących dziś Iranek i Irańczyków. Choć akcja filmu rozgrywa się w Iranie, ten mroczny thriller świadomie nawiązuje do wybitnych amerykańskich klasyków gatunku, takich jak „Taksówkarz” Scorsesego i „Zodiak” Finchera. Posępny i gęsty jak parna, miejska noc film Abbasiego miał swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, skąd z nagrodą dla najlepszej aktorki wyjechała Zar Amir Ebrahimi.
„Holy Spider” to mistrzowski true crime o kobiecie, która z narażeniem życia docieka prawdy, rzucając wyzwanie patriarchalnej zmowie. Ebrahimi zagrała dziennikarkę tropiącą seryjnego zabójcę pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed (zbrodnie w Meszhedzie wydarzyły się naprawdę – zginęło szesnaście kobiet). Religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka, który „czyści” ulice z zepsucia i grzechu. Bohaterka ma więc przeciwko sobie nie tylko mordercę, ale także drapieżników w mundurach i na stanowiskach, dla których życie kobiet – w tym jej własne – nie ma żadnej wartości. Świat „Holy Spider” jest jak zastawiona na nie lepka pajęczyna.
reżyseria: Ali Abbasi
obsada: Zar Amir-Ebrahimi, Mehdi Bajestani, Arash Ashtiani
dramat / Niemcy, Francja, Szwecja, Dania/ 2022
czas trwania: 116 min
Kino 5 zmysłów – Comiesięczne projekcje w ramach cyklu „Kino 5 zmysłów” będą uzupełnione o opcjonalne narzędzia dostępności, takie jak audiodeskrypcja i napisy rozszerzone. Celem tego działania jest wsparcie różnych grup odbiorców. Dodatkowa narracja, opisująca to, co dzieje się na ekranie pozwoli na doświadczenie sztuki filmowej w innym wymiarze. Może to być również miejsce spotkania osób, które po prostu cenią dobre kino oraz pretekst do integracji i rozmowy o znoszeniu barier w odbiorze sztuki, których doświadczają m.in. Osoby G/głuche, słabosłyszące, niewidome, słabowidzące czy seniorzy. Wybitne i nagradzane filmy, które już widzieliście. Porywające epopeje, intymne historie wyjątkowych osób, obrazy uznanych twórców, które zdobywały najważniejsze nagrody filmowe. Ale czy na pewno je zobaczyliście? Czy odbieracie sztukę innymi zmysłami?
Rodzaj dostępności: napisy rozszerzone + audiodeskrypcja
Audiodeskrypcja – narracja opisująca, co dzieje się na ekranie, w tym między innymi wykonywane czynności, mimikę, kostiumy, scenerię oraz zmiany scen.
Napisy rozszerzone – mają za zadanie przedstawić w formie tekstu informację przekazaną w ścieżce dźwiękowej. Od zwykłych napisów różnią się tym, że oprócz wypowiadanych kwestii zawierają również opis wszelkich istotnych dźwięków.
UWAGA: Dla widzów, którzy chcą skorzystać z audiodeskrypcji dostępne będą zestawy słuchawkowe.
Partnerem cyklu jest Stowarzyszenie „Otwieracz”.
Pragniemy przypomnieć, że w Kinie CK obowiązuje hasło „Kino, nie popcorn”, które oznacza, że stawiamy na seanse bez reklam. Godziny seansów w naszym kinie są równoznaczne z rozpoczęciem projekcji filmowej. Prosimy o punktualne przybycie. Zgodnie z regulaminem osoby spóźnione nie będą wpuszczane na seanse.
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Miejsce
Kontakt
e-mail: konfrontacje.lublin@gmail.com
tel: 81 466 61 19/20