Janusz Orlik

18:00 - 20.03.2022 - Sala Widowiskowa - wstęp wolny / вхід вільний - więcej
Janusz Orlik

18:00 - 20.03.2022 - wstęp wolny / вхід вільний - więcej

Przed i po spektaklu będzie prowadzona zbiórka finansowa na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie.
В рамках заходу буде організовано збір коштів на допомогу Україні.

Jako środowisko tańca nie możemy pozostać obojętni na tragiczny los naszych ukraińskich Przyjaciół, artystów tańca, pozbawionych możliwości wykonywania ich ukochanego zawodu. W geście solidarności z naszymi sąsiadami oraz na przekór tragedii chcemy kontynuować organizację wydarzeń tanecznych, gdyż wierzymy, że zjednoczeni wokół sztuki zdołamy przetrwać niebezpieczny czas, wspierając się nawzajem. Liczymy na Państwa wrażliwość i hojność dla ukraińskich artystów, którym przekażemy zgromadzone środki.

„III Symfonia” to solowe dzieło taneczne Janusza Orlika z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego, którego premiera miała miejsce w grudniu 2021 roku w Centrum Kultury w Lublinie.

To kolejna po „Święcie wiosny” z muzyką Igora Strawińskiego i „Koda (a tribute)” do muzyki Krzysztofa Komedy, autorska interpretacja relacji muzyki i tańca tego artysty.

Co ja bym zrobił, gdybym sądził, że sztuka nie wpływa na życie? Pewnie bym barany pasał… A może strzeliłbym sobie w łeb? Gdybym wierzył tylko w to, co w człowieku najgorsze? Ale przecież w tym człowieku jest również i to, co najlepsze. Gdybym nie miał nadziei? To rzeczywiście – żabki hodować, krowy pasać… Wierzę, że jest coś, co nam czasem pomaga przetrwać, pomaga zrozumieć drugiego człowieka. Co nas pociesza, daje nam chwilę refleksji… Tym czymś bywa też i sztuka.

Henryk Mikołaj Górecki

Kompozycja Henryka Mikołaja Góreckiego powstała w 1976 roku i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł kompozytora. Symfonia ta składa się z trzech części i zgodnie z intencją twórcy utwór zostanie zaprezentowany w całości. Krzysztof Penderecki nazwał dzieło Góreckiego muzyką najszczerszą z możliwych.

Możliwe, że taki będzie też mój taniec – dodaje Janusz Orlik.

„Третя Симфонія” („III Symfonia”) – це сольний танцювальний твір Януша Орліка(Januszа Orlikа), прем’єра якого відбулася в грудні 2021 року в Центрі культури в Любліні. Це наступна, після „Весни священної” („Święcie wiosny”) з музикою Ігоря Стравінського i „Koda (a tribute)” під музику Кшиштофа Комеди (Krzysztofa Komedy), авторська інтерпретація взаємодії музики й танцю цим артистом.

interpretacja: Janusz Orlik; muzyka: Henryk Mikołaj Górecki, III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” na sopran solo i orkiestrę op. 36; reżyseria światła: Janusz Orlik, Grzegorz Polak; produkcja: Janusz Orlik, Centrum Kultury w Lublinie / Przestrzenie Sztuki. Taniec; wsparcie rezydencyjne: Materia w Łodzi

Spektakl otrzymał wyróżnienie w „Konkursie na utwór choreograficzny do muzyki kompozytora polskiego” organizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z inicjatywy Sekcji Autorów Dzieł Choreograficznych.

інтерпретація: Януш Орлік (Janusz Orlik); музика: Генрик Миколай Ґурецький (Henryk Mikołaj Górecki), „Третя Симфонія” „Симфонія скорботних пісень” для сопрано та оркестру опус 36; режисер освітлення: Януш Орлік (Janusz Orlik), Ґжеґож Полак (Grzegorz Polak); виробництво: Януш Орлік (Janusz Orlik), Центр культури в Любліні / Мистецькі Простори (Przestrzenie Sztuki).

wstęp wolny / вхід вільний

Sala Widowiskowa