Lublin Jazz Festiwal

10:00 - 13.07.2021 - wstęp wolny - więcej
Lublin Jazz Festiwal

10:00 - 13.07.2021 - wstęp wolny - więcej

Wystawa przygotowana przez Justynę Polakowską z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza przedstawia postać Leopolda Tyrmanda jako miłośnika jazzu.

Leopold Tyrmand – znakomity popularyzator muzyki jazzowej, widział w niej doskonały symbol buntu przeciwko ograniczeniom nakładanym na swobodę jednostki w różnych systemach politycznych. Tyrmand wskazywał także na plebejskie źródła muzyki jazzowej, czerpiącej z folkloru miejskiego. Dlatego też obrazy Warszawy lat 50. ubiegłego stulecia stanowią ilustrację przywoływanych tekstów. W ekspozycji zbudowanej z 13 paneli wykorzystano fragmenty książek „Zły”, „U brzegów jazzu”, „On Freedom” Leopolda Tyrmanda, „Zły Tyrmand” Mariusza Urbanka, a także wywiadów i artykułów, które ukazały się na łamach Jazz Forum. Ilustracje zostały stworzone na bazie archiwalnych fotografii.

Impresariat

e-mail: impresariat@ck.lublin.pl