Demakijaż

Kafarnaum

12:00 – 2019-10-27 – Kino CK – wstęp wolny

Uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes film sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe owacje podczas festiwalu. Potężny ładunek emocjonalny, jaki detonuje na ekranie Nadine Labaki, nikogo nie pozostawia obojętnym.

Jej film pochłania, wstrząsa, porusza – i bywa, że doprowadza do łez. To zasługa nie tylko fantastycznego scenariusza, ale też odtwórcy głównej roli, Zejna Al Rafeea. Młody uchodźca z Syrii zagrał chłopca, który pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia.
Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w filmie z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci – niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej; klasowych i ekonomicznych podziałów.

Nadine Labaki (autorka doskonale znanego w Polsce „Karmelu”) staje w ich obronie, również dosłownie – wciela się w rolę adwokatki Zejna. Podczas rozprawy bohater odtwarza swoją historię i przywołuje dramatyczne wspomnienia.
Z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość. To dziecko ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, a przez historię nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, „drobne cuda”: serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. To dzięki nim możliwe jest przetrwanie.

Porównywany do słynnego „Slumdoga. Milionera z ulicy”, film libańskiej reżyserki nie serwuje łatwych wzruszeń, bo stawia przed nami nie tyle bezbronną, milczącą ofiarę, ale chłopca przepełnionego gniewem i umiejącego swój gniew wykrzyczeć. Chcąc nie chcąc, stajemy się więc uczestnikami wytoczonego przez Zejna procesu. I tylko od nas samych zależy, czy wejdziemy w rolę obrońców, oskarżycieli, czy sędziów. Bo dystansu wobec opowiedzianej w filmie historii nikomu nie uda się zachować.

reżyseria : Nadine Labaki
obsada : Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole, Nadine Labaki
dramat / Liban, USA / 2018
czas trwania: 120 min

Ceny biletów
wstęp wolny
Kasa Czynna:
otwarta od 19 stycznia 2021
we wtorki i czwartki w godzinach 16:00-18:00
tel. 81 466 61 40
W pozostałych dniach prosimy o kontakt mailowy (kasa@ck.lublin.pl).

Każdy uczestnik wydarzenia zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia.
Oświadczenie należy dostarczyć do CK bezpośrednio przed wydarzeniem lub wypełnić na miejscu.
Pobierz oświadczenie

Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych:
Zobacz Klauzulę
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Jolanta Prochowicz
Stowarzyszenie Homo Faber
e-mail: jolanta.prochowicz@gmail.com
Seans z audiodeskrypcją

Zobacz również

Kafarnaum
12:00 wstęp wolny FestiwalFilm

FreshMail.pl