16:00 - 09.12.2017 - Kino CK - wstęp wolny - więcej

16:00 - 09.12.2017 - wstęp wolny - więcej

Akcja „Kawiarni” toczy się w miejscu pozornie zwyczajnym. Okazuje się, że filiżanka espresso to nie tylko codzienny rytuał, ale przede wszystkim pretekst do przejścia w zwalniającą czas przestrzeń, która zaczyna żyć własnym życiem.

Inspiracji do powstania filmu było kilka: dzieło Jima Jarmusha „Kawa i papierosy”, twórczość Krzysztofa Kieślowskiego (m.in. „Gadające głowy”) czy koncepcja kina dokumentalnego Kazimierza Karabasza.

Główny bohater filmu – kawiarnia Heca, ujawnia swoisty przekrój osobliwości – zarówno tych po jednej jak i po drugiej stronie baru. Dzięki realizacji zdjęć do filmu bywalcy kawiarni tracą na chwilę swoją anonimowość. Kamera, to „cierpliwe oko”, przyglądające się bohaterom i sytuacjom. Nieoczywista, zrywająca z konwencją narracja pozwala stanąć oko w oko z samym sobą, zadając sobie ważne pytania. To pytania również skierowane w stronę widza. Być może kawiarnia jest jednym z niewielu miejsc, gdzie można się na chwilę zatrzymać.

scenariusz i reżyseria: Natasza Ziółkowska-Kurczuk; zdjęcia: Paweł Banasiak; dźwięk: Andrzej Jarski; montaż: Tadeusz Sosnowski; producent: Natasza Ziółkowska-Kurczuk; pokaz przedpremierowy: 8 grudnia 2017

Zrealizowano w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin

reżyseria: Natasza Ziółkowska Kurczuk