neTTheatre / Kupałowcy

neTTheatre / Kupałowcy

19:00 - 21.04.2024 - 40/50 zł - więcej
Kup bilet

Czy jedna osoba, jedna kobieta może uratować kraj przed tyranem i agresorem? W którym momencie opór wobec przemocy zamienia się w przemoc, a fanatyczna wiara w terroryzm?

• Zdjęcie ze spektaklu "Komedia Judyty". Na pierwszym planie znajduje się mężczyzna, który wyciąga przed siebie rękę. Na scenę pada czerwone światło.
  • Zdjęcie ze spektaklu "Komedia Judyty". Ujęcie z góry. Na scenie znajduje się para aktorów, mężczyzna i kobieta. Są odwróceni do siebie plecami. W rękach trzymają mikrofony i śpiewają. Na scenę pada zielone i czerwone światło.
  • Zdjęcie ze spektaklu "Komedia Judyty" Aktorka w kostiumie scenicznym siedzi na wózku inwalidzkim. Za nią znajduje się telewizor, na którym wyświetla się jej twarz w przybliżeniu. Ściany i podłoga pomieszczenia są wyłożone srebrnym, błyszczącym materiałem. Scena jest słabo oświetlona.
  • Zdjęcie przedstawia scenę ze spektaklu "Komedia Judyty". W pomieszczeniu, gdzie podłogi i ściany wyłożone są srebrnym, błyszczącym materiałem znajduje się konstrukcja podświetlona na czerwono. Wystaje z niej ludzka głowa. u dołu konstrukcji znajdują się kraniki, z których płynie czerwona farba imitująca krew. Mężczyzna ubrany na biało, w czarnych butach na szpilce stoi na środku sceny, w ręce trzyma mikrofon na statywie.
  • Zdjęcie ze spektaklu "Komedia Judyty". Ściany i podłoga pomieszczenia wyłożona jest srebrnym, błyszczącym materiałem. Na środku stoi mężczyzna w białym kostiumie i butach na szpilkach. wykonuje ekspresyjna pozę. Obok niego, na wózku inwalidzkim siedzi kobieta w scenicznym kostiumie i czarnej peruce. Za nią znajduje się ekran, na którym wyświetla się na zbliżeniu twarz tej kobiety.

Zamknięta w limbo Judyta czeka na wyrok. Osaczyły ją książki, obrazy, płyty i filmy. Opowiadają kolejne wersje tej samej historii, którą jej odebrano. Od tysiącleci próbuje znaleźć wyjście. Bóg milczy. Za to media pracują niestrudzenie. Sztuczna inteligencja generuje wciąż nowe malowidła autorstwa dawno zmarłych mistrzów. Oni sami nic już nie stworzą, zapewne męczą ich w sąsiednich celach. Ale to tylko przypuszczenie, bo przez grube ściany nic nie słychać. Dźwięk dzwonka oznajmia początek kolejnej rundy niekończącego talk show. Ucięta głowa Holofernesa ma własną opowieść, ale może tym razem jest to kreowana przez Judytę część jej herstorii, którą próbuje oczyścić z cudzych wyobrażeń, sądów, dźwięków, sztuk i obrazów. Dawniej za pośmiertne życie duszy ludzie modlili się i zapalali świece. Dzisiaj zastąpiły je emotikony. Wszystko w Twoich rękach.

Herstoria Judyty staje się uniwersalną przypowieścią o zderzeniu losów człowieka z nieubłaganym walcem historii, o konflikcie szczęścia osobistego z obowiązkiem publicznym. Spektakl stawia wiele niewygodnych pytań, porusza problem patriotyzmu, terroryzmu, natury tyranii i sposobów walki z nią.

Spektakl w języku białoruskim z polskimi napisami.
W spektaklu używane są elementy światła stroboskopowego.
Spektakl dozwolony od lat 15.

Na motywach sztuki Sarhieja Kawalowa; przekład tekstów: Małgorzata Buchalik, Natalia Rusiecka, Vasil Siomucha, Franciszak Skaryna; scenariusz, reżyseria i muzyka: Paweł Passini; scenografia, kostiumy i projekcje: Aleksandra Konarska; choreografia: Anna Puzio; muzyka na żywo: Paweł Passini, Marcin Sudziński (Złodzieje Miodu)
produkcja: Irina Lappo (Ośrodek Kultury Białoruskiej „Doświed”) / Centrum Kultury w Lublinie; czas trwania:; 100 min

Występują aktorzy niezależnej grupy Kupałaucy:
Zoja Biełachvościk – Judyta
Valancina Harcujeva – Służąca Andżela
Alaksandr Harcujeu – Głowa Holofernesa
Alaksandr Kaziełło – Bagoas

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach grantu “Teatr plastyczny na wygnaniu”.

40/50 zł

Sala Czarna