Spektakl Anny Smolar zainspirowany powieścią Koniec z Eddym Édouarda Louisa przygląda się doświadczeniu systemowego ucisku i stawia pytanie o lojalność wobec korzeni i klasy społecznej.
W świecie opisanym przez Édouarda Louisa nie ma miejsca na inność i okazywanie słabości, a każdy objaw delikatności, ambicji czy marzeń o czymś więcej i byciu kimś innym znika pod ciężarem zmordowanych ciał i czerwonych cegieł, które razem tworzą scenerię małego miasteczka. Powrót Édouarda do historii dorastającego w biednej, robotniczej rodzinie Eddy’ego jest gestem emancypacyjnym. Służy wymazaniu tej osoby, która doświadczyła prześladowania i braku akceptacji ze strony otoczenia. Édouard dokonuje wymazania, aby móc napisać swoją opowieść od nowa.
Czy miałeś prawo opuścić swoją rodzinę? Czy miałeś prawo uciec z miejsca, w którym się wychowałeś? Czy miałeś prawo porzucić siebie? Czy miałeś prawo wymazać swoje imię i nazwisko? Czy miałeś prawo napisać, że byliście biedni? Czy miałeś prawo czuć pożądanie do chłopców? Czy miałeś prawo zmienić swój status społeczny?
;
Daniel Dobosz za swoją kreację w spektaklu uzyskał wyróżnienie w kategorii Najlepszy Aktor sezonu 2020/2021 podsumowania Wiesława Kowalskiego dla portalu Teatr dla Wszystkich.
Anna Smolar – reżyserka teatralna, tłumaczka. Absolwentka literaturoznawstwa na Uniwersytecie Paryskim-Sorbonne. Laureatka Paszportu „Polityki” 2016 w kategorii Teatr. W 2001 r. założyła w Paryżu zespół La compagnie Gochka, z którym realizowała spektakle: Gorzkie łzy Petry Von Kant R.W. Fassbindera, Wyspa niewolników P. Marivaux i Sextuor Banquet A. Llamas. Od 2005 roku reżyseruje w Polsce, m.in. Zamianę Claudela w Teatrze Śląskim w Katowicach, Panią z Birmy o Aung San Suu Kyi w Teatrze Polonia w Warszawie, Pinokio w Nowym Teatrze w Warszawie, Aktorów żydowskich w Teatrze Żydowskim, Dybuka w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Henriettę Lacks w Nowym Teatrze, Kopciuszka w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Kilka obcych słów po polsku w Teatrze Żydowskim na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. W 2021 r. wyreżyserowała Halkę w krakowskim Teatrze Starym, prezentując niezwykle progresywne podejście do klasycznego libretta dziewiętnastowiecznego poety W. Wolskiego.
autor: Édouard Louis, na podstawie książki En finir avec Eddy Bellegueule; adaptacja i reżyseria: Anna Smolar; obsada:Dominika Biernat, Daniel Dobosz, Marcin Pempuś, Sonia Roszczuk, Mateusz Smoliński, Rob Wasiewicz, Ewelina Żak; scenografia i kostiumy: Anna Met; muzyka: Jan Duszyński; reżyseria światła: Rafał Paradowski; współpraca dramaturgiczna: Alicja Kobielarz; kierownik produkcji: Justyna Pankiewicz; inspicjentka: Maria Lejman-Kasz; asystent reżysera: Filip Jaśkiewic; asystentka scenografa/kostiumografa: Stefania Łosyk; asystentki produkcji: Monika Balińska, Michelle Stolarek; premiera: 2020; czas trwania:2 godz. 20 min.(bez przerwy)
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Miejsce
ul. Narutowicza 17
20-400 Lublin
Zobacz wskazówki dojazdu
Kontakt
e-mail: konfrontacje.lublin@gmail.com
tel: 81 466 61 19/20