Kosmiczna podróż dookoła Ziemi – wystawa Koła Astronomicznego PULSAR przy ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Kosmiczna podróż dookoła Ziemi – wystawa Koła Astronomicznego PULSAR przy ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Wystawa to osobliwa podróż wokół naszego „kosmicznego domu”. Wybrane prace pokazują piękno globu, objawiające się mnogością barw oraz różnorodnością i bogactwem ukształtowania powierzchni.
Od wieków ludzie marzą o podróżach w nieznane i docieraniu do coraz odleglejszych zakątków naszego świata. W czasach niebywałego rozkwitu nauki i technologii marzenia o odkrywaniu tego, co dalekie, stają się bardziej dostępne… Rzec by nawet można, że zyskują nowy wymiar!
Członkowie Szkolnego Koła Astronomicznego PULSAR działającego w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego „podróżują” wokół Ziemi od blisko 8 lat. A każda z ich wypraw jest szczególna, bo… kosmiczna. Uczniowie fotografują powierzchnię Ziemi z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej orbitującej na wysokości ok.400 km, zlecając wykonanie zdjęć aparatem wycelowanym w konkretne, odpowiednio wybrane współrzędne geograficzne punktów na Ziemi. W trakcie trwania tej przygody, blisko pięciuset uczniów wykonało ponad 6000 fotografii.
Umożliwił im to amerykański program edukacyjny Sally Ride EarthKAM@Space Camp sponsorowany przez NASA. Projekt ten daje możliwość zobaczenia tego, co jest nieosiągalne ludzkim okiem – z perspektywy, której nie pozwolą uzyskać nawet najnowocześniejsze drony.
Fotografie, które zamawiają uczniowie, to nie tylko obrazy… Udział w projekcie EartKAM, to działania, które zdecydowanie wykraczają poza standardowe ramy edukacji w szkole. Młodzież samodzielnie odbywa dość istotny – jak się zdaje – proces obserwacji Ziemi z orbity satelitarnej. Wybierany jest cel, który ma być sfotografowany, w jakiś sposób uzasadniony jest jego wybór, a następnie zdjęcia odbierane są od astronautów i poddawane analizie (czasami głębszej, czasami płytszej), ponieważ to też jest ważne: na co patrzymy i dlaczego patrzymy.
Tak opisuje kosmiczną podróż Pulsarowiczów dr hab. Andrzej Kotarba z Zespołu Obserwacji Ziemi w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.
Prezentowana wystawa to osobliwa podróż wokół naszego „kosmicznego domu”. Wybrane prace pokazują piękno globu, objawiające się mnogością barw oraz różnorodnością i bogactwem ukształtowania powierzchni. Zarówno, tych stworzonych przez naturę, jak i przez nas – ludzi. Utrwalone na fotografiach obrazy wydają się być namalowane pędzlem wielkiego artysty, a Ziemia spokojnym, drogocennym klejnotem zawieszonym w bezmiarze kosmosu.
Opiekunem koła jest Mirosław Trociuk.
Działalność Szkolnego Koła Astronomicznego Pulsar – czytaj więcej
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Miejsce
Kontakt
e-mail: jerzy.luzynski@ck.lublin.pl
tel: 601 077 954