Pokazy z cyklu LFF cały rok to przypomnienie wybranych festiwalowych hitów połączonych tematem, formą lub ideą. Na program tego pokazu złożyły się filmy z listopadowej edycji Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Wszystkie odnoszą się do kwestii wyzwania, przed którym stają bohaterowie. To, że się go podjęli niekoniecznie oznacza, że dorośli, by mu sprostać.
Granice. Bariery określające przynależność terytorialną każdego państwa. Przekroczenie ich niejednokrotnie stanowi trudne wyzwanie. Wyzwanie, generujące wewnętrzne pytanie – czy trud ten nie wykracza poza moje granice?
Kurator pokazu: Filip Wesołowski
PROGRAM:
Żegnaj tatusiu, reż. Bianca Sescu (Francja, Rumunia) 2019, 17’, 13+ W rumuńskiej wiosce rodzina przygotowuje ostatni posiłek przed wyjazdem ojca do Anglii. Na kolacji pojawia się również przyjaciel z dzieciństwa. Jego obecność ma drugie dno.
Bab Sebta, reż. Randa Maroufi (Maroko) 2019, 19’, 15+
Seria rekonstrukcji sytuacji obserwowanych w Ceucie, hiszpańskiej enklawie na marokańskiej ziemi, w której kwitnie przygraniczny handel. Film nagrodzony m.in. na FF w Tempere. Złoty Mrówkojad na LFF 2021 w konkursie Fokus: Dokument.
Pomarańcza z Jaffy, reż. Mohammed Almughanni (Polska, Palestyna, Francja) 2023, 27’, 13+
Mohammed, młody Palestyńczyk, desperacko szuka taksówki, która pozwoli mu przekroczyć punkt kontrolny. Farouk, taksówkarz, pomimo wątpliwości, zabiera go do auta. Okazuje się, że Mohammed próbował już bezskutecznie przekroczyć granicę w innym punkcie, co oznacza problemy dla obu mężczyzn. Film nagrodzony m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand i Krakowskim Festiwalu Filmowym, obecnie na Oscarowej shortliście.
Przystań, reż. Paul Marques Duarte (Francja) 2018, 25’
Adèle, francuska nauczycielka języka angielskiego, wyjeżdża ze swoją klasą na wycieczkę do Anglii. W trakcie odprawy w przystani promów w grupę uczniów próbuje się wmieszać 15-letni imigrant z Afryki. Nieświadoma konsekwencji swojej decyzji, Adèle pomaga mu dostać się na pokład. Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand i FF Raindance.
Nutag-Homeland, reż. Alisi Telengut, Kanada, 6’
Malarska impresja o deportacjach ponad 14 narodów w ZSRR. Większość z wysiedleńców już nigdy nie powróciła do swoich rodzinnych stron.
Łączny czas: 94 min
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Czas pokazu:
94 min
Miejsce
Kontakt
e-mail: kinoteatr@ck.lublin.pl
tel: 81 466 61 21