12:00 - 29.01.2023 - Galeria Biała - wstęp wolny - więcej

12:00 - 29.01.2023 - wstęp wolny - więcej

Artystka bazując na swoim autobiograficznym doświadczeniu z regionu w którym dorastała (południowo-wschodnia Polska) dotyka wątków wynikających ze specyfiki polskiej wsi, w której wypierana jest historia życia wśród bezimiennych mogił.

Wystawa jest również refleksją nad duchowością, zakorzenioną w chrześcijaństwie. Artystka podejmuje próbę dekonstrukcji religijnych schematów. Ekspozycja podsumowuje kilka ostatnich lat artystycznych działań. Ruch, zmiana i spotkanie z tym, co inne stały się dla jej twórczyni szansą na wyjście z zaciskającej się, powtarzalnej pętli czasu. Na kształt wystawy składają się różne media: kolaż, unikatowa tkanina, książka artystyczna, video, fotografia i malarstwo.

Grafika w kształcie poziomego prostokąta. Surrealistyczny kolaż w technice ebru. Surrealistyczny oznacza burzący logiczny porządek rzeczywistości, pełen zniekształceń, chaosu, wizji. Ebru to sztuka zdobienia poprzez przenoszenie na papier wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie zagęszczonej tłustą substancją, tak zwane marmurkowanie. Praca składa się z plam barwnych. Od dołu plamy czarne z ciemnoniebieską, a większa część na górze to plamy jasnoniebieskie z akcentami białego, jasnożółtego i pojedyncze czerwone kółka. W niektóre czarne plamy wklejone zostały zaokrąglone motywy religijne, głowy Chrystusa, przymknięte oczy, wycięte ze starego czarno-białego albumu z historii sztuki reprodukcje z polskiego malarstwa gotyckiego, renesansowego lub wczesnego manieryzmu. Na górze czarnych plam trzy czarne kreski, dwie poziome po bokach i jedna pionowa pośrodku. Czarne plamy wyglądają jak góra lub wieloryb w towarzystwie wody.

Magdalena Ciemierkiewicz (ur. 1992) jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W Galerii Białej prezentowane były wcześniej jej kolaże w ramach wystawy DADA Tak? Tak w 2016 roku.

Wystawa czynna do 27.01.2023

Galeria Biała