Przestrzenie Sztuki

22:30 - 29.08.2021 - Wirydarz - wstęp wolny - więcej
Przestrzenie Sztuki

22:30 - 29.08.2021 - wstęp wolny - więcej

Maria Skłodowska-Curie – dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, pierwsza kobieta, która otrzymała tytuł profesora i prowadziła wykłady w katedrze fizyki na Sorbonie. Ale to tylko jedna strona jej życia.

Cykl wydarzeń tworzy interdyscyplinarną przestrzeń dla tańca, nauk ścisłych oraz nauk humanistycznych. Punktem wyjścia dla naszych działań jest historia przyjaźni i wzajemnych inspiracji Marie Curie Skłodowskiej oraz Loïe Fuller opisana w książce Radiant: The Dancer, The Scientist, and a Friendship Forged in Light Liz Heinecke. Naukowczynię i tancerkę dzielił temperament, dziedziny aktywności oraz sposób ekspresji – łączyła je natomiast ciekawość świata i pasja poznawcza. Tę interdyscyplinarną podróż zaczniemy od projekcji dwóch filmów: „Tancerki” oraz „Marii Skłodowskiej-Curie”

„Maria Skłodowska-Curie”
To nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. W 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Film w reżyserii Marie Noëlle to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.

reżyseria: Marie Noëlle
biograficzny /dramat/ Belgia, Francja, Niemcy, Polska / 2016