Lubliner Festival

20:30 - 09.09.2020 - plac po Farze - wstęp wolny - więcej
Lubliner Festival

20:30 - 09.09.2020 - wstęp wolny - więcej

MILO Ensemble to zespół złożony z muzyków pochodzących z różnych kontynentów. Muzyka wykonywana przez zespół jest bardziej zbliżona do korzeni etno i grana jest na instrumentach akustycznych – saksofony, klarnet, oud, saz, santur, trombity, bębny, kalimby.

Zawiera w sobie wpływy muzyki wschodniego regionu basenu Morza Śródziemnego, polskiej muzyki ludowej, zachodniej Afryki, Tybetu i jazzu. Koncert ME jest formą podróży po kontynentach i stylach.

„Specjalnie dla uczestników Lubliner Festival przygotowałem program, w którym oprócz moich utworów zagramy trzy pieśni Żydów sefardyjskich w językach ladino, hebrajskim i greckim: „Kondja Mia”, „King David” i „Misirlou”
W roku 1492 Żydzi sefardyjscy zostali wygnani z Hiszpanii dekretem alhambryjskim, a w 1497 r. również z Portugalii przez króla Manuela I (ok. 280 tys. osób – 20% populacji kraju). Osiedli się głównie w Grecji, Włoszech, Holandii, w Maghrebie, na Bałkanach, Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej. Podczas koncertu zagramy utwory sefardyjczyków pochodzące m.in. z północno-wschodniej Grecji w naszej oryginalnej aranżacji jazzowej i world music”.

Milo Kurtis

Pomysłodawcą, twórcą i liderem MILO Ensemble jest niestrudzony poszukiwacz nowych brzmień i kultur – Milo Kurtis – współzałożyciel Maanam, członek i współzałożyciel Osjana, Izraela, Voo Voo i innych kultowych, polskich zespołów. Milo zapraszał do nagrań również artystów tej klasy, co Tomasz Stańko, który nagrał z nim dwa albumy (Osjan i Tribute to Don Cherry). Współpracował też na scenie ze słynnym amerykańskim współtwórcą free Jazzu – Donem Cherry i Bobem Stewartem – najwybitniejszym tubistą jazzowym świata, m.in. Orkiestra Gila Evansa – pierwszy występ w Polsce z tą orkiestrą miał miejsce na Jazz Jamboree 1974.

„Milo Kurtis – niezwykły czarodziej nastrojów i muzycznych krajobrazów, zabiera nas w długą podróż w rejony odległych kultur, pełne tajemnej mocy, magicznej energii i piękna. Wraz z MILO Ensemble przy wykorzystaniu oryginalnych instrumentów z odwiedzanych zakątków świata i śpiewu, wprowadza międzynarodową publiczności w stan kojącej medytacji i transowego tańca – nazwaliśmy to „muzyką zamkniętych oczu” zakończoną długotrwałą owacją zachwyconych uczestników tego wielokulturowego misterium…“
Tomasz Pierchała, 12/14 Jazz Club.

skład:
Milo Kurtis – leader, klarnet, trombity, głos, instrumenty perkusyjne