Festiwal Bliski Wschód

18:00 - 12.12.2023 - Sala Widowiskowa - wstęp wolny - więcej
Festiwal Bliski Wschód

18:00 - 12.12.2023 - wstęp wolny - więcej

Spektakl, oparty na archaicznych pieśniach i rytuałach z Polesia – krainy na pograniczu Białorusi i Ukrainy.

W scenariuszu wykorzystano zamowę ‘zaklęcie’ – stary, zanikający gatunek ustnej poezji ludowej z Białorusi, któremu przypisywano niegdyś właściwości magiczne. Z@klecie to próba wskrzeszenia dawnej tradycji i przyswojenia jej odbiorcy epoki cyfrowej.

Od twórców: Ten projekt jest próbą odkrycia dla nas naszej tożsamości. Jesteśmy pokoleniem, które stoi na skrzyżowaniu epok. Korzystamy z komputerów i telefonów komórkowych, a jednocześnie słyszeliśmy od naszych dziadków dawne pieśni, przysłowia i fantastyczne historie z przeszłości. „Z@klecie” jest próbą odnowienia i przekształcenia ustnej sztuki ludowej, znalezienia formy folkloru, która mogłaby zainteresować nas, a może i nasze dzieci. Za pomocą środków artystycznych staramy się stworzyć mistyczną, fantastyczną atmosferę dawnych obrzędów.

koncepcja i reżyseria: Maksim Szyszko; muzyka: Nikita Zalatar; obsada: Andrei Novik, Daria Novik, Mariya Petrovich; Czas trwania: 50 min

Projekt realizowany w ramach Rezydencji Artystycznej Białoruś i Ukraina realizowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie we współpracy z TR Warszawa.

Język:

białoruski, tłumaczenie na język polski i angielski w formie aplikacji mobilnej.

Sala Widowiskowa

neTTheatre