Dom Spotkań z Historią / Teatr Łaźnia Nowa

Dom Spotkań z Historią / Teatr Łaźnia Nowa

19:00 - 08.10.2024 - 50/60 zł - więcej
Kup bilet

Opowieść o robotnicy Stoczni Gdańskiej, współzałożycielce Wolnych Związków Zawodowych, która uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach w powojennej Polsce.

„Podobno zapamiętujemy tylko dobre rzeczy. Ile było tych dobrych dni? Kiedy się chciało żyć, kiedy się człowiek uśmiechał? Kiedy mu coś wychodziło, kiedy wszystko się układało?” – pyta bohaterka grana przez Agnieszkę Przepiórską, aktorkę znaną konfrontacyjnej publiczności m.in. ze spektakli „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” czy „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej”.

„Nazywam się Anna Walentynowicz” to opowieść o robotnicy Stoczni Gdańskiej, współzałożycielce Wolnych Związków Zawodowych, która uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach w powojennej Polsce. Urodziła się w małej, ukraińskiej wiosce. Z powodu biedy w wieku dwunastu lat musiała iść na służbę do pobliskiego majątku. W 1950 r. związała swoje życie ze Stocznią Gdańską, najpierw jako spawaczka, potem suwnicowa. Poznała Lecha Wałęsę, Edwarda Gierka, Jana Pawła II i George’a Busha. Była więziona, zwalniana i inwigilowana. Dla wielu stała się legendą, bohaterką Sierpnia ‘80, inicjatorką Solidarności. Magazyn „Time” nazwał ją „matką polskiej niepodległości” i nadał tytuł Kobiety Roku 1980. Mówiono o niej „niezłomna”, „uparta” i „ambitna”. Podziwiano ją i piętnowano. Przez całe życie zmagała się z osamotnieniem, skrywając przed światem wiele tajemnic. Dlaczego zataiła prawdziwą metrykę i zmieniła wyznanie? Co przeżyła w czasie wojny? Z czym się musiała mierzyć jako samotna matka w komunistycznych realiach? Kogo kochała? Komu ufała? O czym marzyła? I wreszcie, jaki był najszczęśliwszy dzień w jej życiu?

Zbliżenie na kobietę w grubych, rogowych okularach. W tle za nią meblościanka, na niej doniczki z kwiatkami, wazony.
Przepiórska odczytuje swoją bohaterkę głównie przez pryzmat jej niestrudzonej, samoodnawiającej się energii życiowej. Gra ofiarnie, żywiołowo, intensywnie, monopolizując scenę i narzucając spektaklowi szybkie tempo.
Marcin Mindykowski, „Gazeta Wyborcza”
Spektakl to też ważny głos feministyczny. Twórczynie naświetlają mocno te momenty, w których Anna musi walczyć z ułożonym przez mężczyzn światem, czy kiedy wbrew społecznym normom i zwyczajom przejmuje męskie role i idzie pod prąd.
Katarzyna Flader-Rzeszowska, Teatr-pismo.pl

Scenariusz spektaklu powstał na podstawie książki „Walentynowicz. Anna szuka raju” autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa (Wydawnictwo Znak, Kraków, 2020).
Prapremiera spektaklu odbyła się 14 sierpnia 2022 r., w Stoczni Gdańskiej, w rocznicę wybuchu strajków sierpniowych (spektakl nosił wówczas tytuł „Anna”). W spektaklu wykorzystywane są archiwa ze zbiorów Europejskiego Centrum Solidarności oraz zdjęcia autorstwa Aleksandra Trafasa.

reżyseria: Anna Gryszkówna; scenariusz: Piotr Rowicki; reżyseria światła: Mateusz Gierc; muzyka: Piotr Kaliński; kostiumy: Maja Witkowska; scenografia: Maja Witkowska, Anna Kądziela-Grubman, Michał Grubman; reżyseria materiałów filmowych: Michał Grubman; multimedia/produkcja filmów: Lemoniada Studio; operator kamery: Aleksander Trafas; występują: Agnieszka Przepiórska, Anna Gryszkówna; czas trwania: ok. 70 minut

50/60 zł

Sala Widowiskowa