Konfrontacje

Konfrontacje

18:00 - 28.04.2018 - 12 / 15 zł - więcej
Kup bilet

Mroczna, osadzona w Zambii filmowa baśń, nagrodzona w Cannes kilkunastominutową owacją na stojąco.

Dziewięcioletnia Shula zostaje uznana za czarownicę. Bezbronna wobec oskarżeń sierota zostaje wysłana do obozu dla wiedźm. Wykluczone ze wspólnoty, odizolowane kobiety zmuszane są do ciężkiej pracy i traktowane jako turystyczna atrakcja (za pomocą kilku satyrycznych scen reżyserka obrazuje właściwie sprawę tzw. turystyki cierpienia, wiodącej szlakami przemocy i biedy).

Każda z czarownic ma przytwierdzoną do pleców białą szarfę – po to, by nie mogła odlecieć. Jej funkcję w opowieści pełni realizm, za pomocą którego baśniowy, magiczny świat nigdy nie traci związków z rzeczywistością. Reżyserska zachowuje odpowiednie proporcje między egzotyką i swojskością , symboliką i obyczajowym konkretem.
Spora garść poezji, szczypta humoru oraz zjawiskowa mała Maggie Mulubwa w głównej roli – to wszystko tworzy czarodziejską filmową miksturę, działającą jeszcze długo po wyjściu z kina.

reżyseria: Rungano Nyoni
obsada: Maggie Mulubwa, Gloria Huwiler, Chileshe Kalimamukwento, Travers Merrill
dramat/ Wielka Brytania, Francja/ 2017
czas trwania: 90 min