„Mam wrażenie, że niezapisane istnieje mniej, a w końcu w ogóle przestaje istnieć” – powtarza Agata Tuszyńska, pisarka i reportażystka.
Nasza rodzina i nasz dom określają to, kim jesteśmy, ale do własnej genealogii trzeba dorosnąć.
Bohaterką wszystkich moich książek jest PAMIĘĆ. Znikające światy i odchodzący ludzie. Zapisuję, żeby nie przestały istnieć. Wierzę w ocalającą moc słowa. W swoich książkach autorka od lat podejmuje próbę wyjaśnienia rodzinnych tajemnic i oswojenia przeszłości. Kolejny puzzel odkrywa w swojej najnowszej opowieści „Czarna torebka”, na kartach której wspomina losy swojej żydowskiej babki w czasie wojny, od wyjścia z getta warszawskiego do historii przetrwania na, trzymanych w czarnej torebce, fałszywych papierach wystawionych na nazwisko Zofii Zmiałowskiej. O tym, że jest Żydówką Tuszyńska dowiedziała się po swoich osiemnastych urodzinach. Jej matka, razem z tą informacją, przekazała jej tytułową torebkę swojej matki, a babki autorki, Deli Goldstein. Książka jest dostępna również w formie audiobooka, czyta Agata Tuszyńska, muzyka Jerzy Satanowski.
Agata Tuszyńska – pisarka, poetka, reportażystka. Autorka biografii Isaaka Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran, a także osobistych „Rodzinnej historii lęku” i „Ćwiczeń z utraty”. W ostatnich latach wydała m.in. „Oskarżona Wiera Gran” (2010), „Narzeczona Schulza” (2015), „Jamnikarium” (2016), „Bagaż osobisty”. Po Marcu (2018), „Mama zawsze wraca” (2020), przeniesionej na scenę Muzeum POLIN oraz „Ćwiczenia z utraty”. Po 15 latach (2021). W 2022 roku miały premierę „Żongler”. Romain Gary oraz tomik wierszy „Niesny”. W kwietniu 2023 roku ukazała się „Czarna torebka” z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Laureatka Nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu, medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Francuskiego Orderu Literatury i Sztuki. Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków. Od marca 2022 roku jest felietonistką polskiej edycji Vogue.
Wydarzenie organizowane we współpracy z Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN.
Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Miejsce
ul. Grodzka 21
20-112 Lublin
Zobacz wskazówki dojazdu