Lubliner Festival

Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna – wirtualna podróż. Prezentacja multimedialna i spotkanie z Tamarą Sztymą

18:00 - 09.08.2023 - Kino CK - wstęp wolny - więcej
Lubliner Festival

18:00 - 09.08.2023 - wstęp wolny - więcej

Podczas spotkania zaprosimy uczestników do zapoznania się z bogactwem i specyfiką żydowskiej kultury kulinarnej.

Kuchnia żydowska to właściwie wiele różnych kuchni. Mieszkając w różnych krajach i regionach, Żydzi przyrządzali swoje potrawy z lokalnych składników i stosowali typowe dla danego miejsca techniki gotowania. Jednocześnie jednak wszędzie, niezależnie od miejsca, gotowali według tych samych zasad koszerności oraz przyrządzali tradycyjne symboliczne potrawy na swoje święta religijne. W pierwszej części spotkania opowiemy o kuchni Żydów aszkenazyjskich czyli tych, którzy od średniowiecza osiedlali się najpierw w Europie Zachodniej, następnie zaś – w Środkowo-Wschodniej: ich kuchnia, związana z chłodnym klimatem, opiera się na ciężkich, tłustych produktach. Druga część dedykowana będzie kuchni Żydów sefardyjskich, których kolebką był Półwysep Iberyjski, oraz Żydów mizrachijskich, od starożytności żyjących w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej: ich jedzenie związane jest z ciepłym klimatem oraz obfitością świeżych warzyw i owoców.

Prezentację poprowadzi Tamara Sztyma, współkuratorka prezentowanej w ubiegłym roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wystawy „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”.

Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

Kino CK

09-08-2023 - wstęp wolny - więcej