Przestrzenie Sztuki

Olimpijki: czytanie performatywne

19:00 - 01.12.2023 - Piwnice CK - bezpłatne wejściówki w kasie CK od 15.11 - więcej
Przestrzenie Sztuki

19:00 - 01.12.2023 - bezpłatne wejściówki w kasie CK od 15.11 - więcej

Inspirując się Olimpijskimi Konkursami Sztuki i Literatury szukam podobieństw pomiędzy uprawianiem sportu i uprawianiem sztuki.

Charakter pracy aktorek i sportowczyń jest w znacznej mierze podobny. W decydującym momencie samodzielnie mierzą się z wyzwaniem, a czas występu budzi silne emocje i jest bardzo krótki w stosunku do okresu przygotowań. Aktorki i sportowczynie eksploatują swoje ciała oraz umysły jako narzędzie pracy i są równie podatne na frustrację. Jak na psychikę osób występujących wpływa stres, sukces i hejt? Jaka jest istota rywalizacji, w której biorą udział tytułowe „olimpijki”?

Opowiadając o kobietach w sporcie i teatrze opowiadam też o kobietach w społeczeństwie. Śnię nasze marzenia. Wściekam się na nierówne względem mężczyzn szanse realizacji zawodowej. Jak daleko możemy wychylić się poza schematy myślenia odnośnie funkcji jaką w tym społeczeństwie pełnimy i pełnić mamy/możemy?

reżyseria: Wiktor Loga; wykonanie: Aleksandra Batko; tekst dramatyczny: Ewa Mikuła – na podstawie reportażu Anny Sulińskiej „Olimpijki”

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem programu jest Centrum Kultury w Lublinie.

bezpłatne wejściówki w kasie CK od 15.11

Piwnice CK