Akademia Odkryć Fotograficznych

12:20 - 15.06.2024 - Hol przy Oratorium - wstęp wolny - więcej
Akademia Odkryć Fotograficznych

12:20 - 15.06.2024 - wstęp wolny - więcej

Wystawa opowiada o dzieciństwie jako okresie, który nam dorosłym zwykle jawi się jako czas łatwy i beztroski. Dla dzieci natomiast jest to często czas trudnych chwil i nie zawsze spełnionych marzeń.

Powstały obraz jest dwojaki. „Fotografując własne dzieci, mam świadomość, że pokazuję w nich również samego siebie – swoją własną, ale też nieodosobnioną i skądinąd całkiem naturalną tęsknotę za życiem pozbawionym trosk. Z drugiej jednak strony widzę ich zmieniających się, dorastających, wybierających, marzących, odkrywających swoją tożsamość – czyli świat dziecka pełen ich małych, ale jednocześnie jakże wielkich trosk”.

Wystawa podejmuje trudną próbę pokazania tej ambiwalencji.

Czarno-biała fotografia skadrowana w poziomie, przedstawia stojące ob0k siebie w równych odstępach 3 nieostre postacie tej samej dziewczynki w wieku ok. 5 lat. Postacie różnią się tylko intensywnością oświetlenia. Dziewczynka jest ubrana w białą koszulkę z krótkim rękawem i jasne krótkie spodenki. W założonych na brzuszku rączkach, przytula małą lalkę przedstawiającą mężczyznę w kowbojskim kapeluszu na głowie.

fot. Paweł Tomczyk

Paweł Tomczyk – kielczanin, ur. 1977 r., absolwent Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Fotografią zajmuje się o 14 lat. Obecnie w całości poświęcił się fotografii otworkowej, którą wykonuje na filmie lub bezpośrednio na papierze światłoczułym, przy pomocy drewnianego pudełka lub metalowej puszki. Swoje zdjęcia publikuje w mediach społecznościowych,
portalach fotograficznych oraz na wszelkiego rodzaju wystawach zbiorowych i pokonkursowych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Fotografią otworkową zainteresował się ze względu na jej plastyczną nieostrość, oniryczny charakter oraz atmosferę tajemnicy i niejednoznaczności. W ostatnich swoich pracach autor podejmuje niezwykle dla niego trudną próbę opowiedzenia o dzieciństwie jako okresie beztroskim, ale jednocześnie dla małych ludzi trudnym, w którym obok zabawy niekiedy gości także smutek i żal.

Hol przy Oratorium

Pracownia Promocji Dziedzictwa Kulturowego