Zapraszamy na spotkanie autorskie wokół albumu Pawła Żaka „i inne martwe natury”
„Od martwej natury zwykliśmy oczekiwać wszystkich przypisanych jej przez historię malarstwa atrybutów i form. Ciche życie, czy jak kto woli martwa natura święciła swe triumfy kilka stuleci temu, niemniej nigdy nie została przez artystów całkowicie porzucona. Sięgali po nią zarówno mistycy jak symboliści. Inspirowała nawet surrealistów czy abstrakcjonistów, a w końcu fotografów; także tych współczesnych. (…)
Przy pierwszym oglądzie prac Pawła Żaka trudno uniknąć skojarzeń z XVI i XVII wiecznym malarstwem holenderskim. Większość z jego fotografii charakteryzuje też wielka oszczędność środków co nadaje im minimalistyczny, kontemplacyjny charakter, przywołując na myśl sztukę Japonii i filozofię Zen. Jednocześnie te medytacyjne obrazy jawią się (czy autor tego chciał czy nie) w swej uproszczonej symbolice jako chrześcijańskie – czy szerzej – metafizyczne. (…) Jednak w tym wszystkim Paweł Żak pozostaje Sui generis – artystą niepowtarzalnym, jedynym w swoim rodzaju. (…) Jego zestaw martwych natur jest czymś zupełnie nowym, choć logicznie wypływającym z całej jego dotychczasowej twórczości. Wciąż jesteśmy w świecie wyobraźni i fantazji, świecie teatru ubogiego, w obszarze fotografii inscenizowanej. Tyle, ż tym razem wykreowany przez Artystę świat zdaje się stawiać pytania innego kalibru. Pytania elementarne, chwilami dramatyczne, osierocone przez globalną codzienność oferującą tysiące gotowych odpowiedzi z wyjątkiem jednej: dotyczącej sensu istnienia. (…)”
Bogdan Konopka
prowadzenie: Dorota Julianna Mościbrodzka
Paweł Żak – fotograf urodzony w 1965 w Warszawie. Członek ZPAF od 1995. Na początku lat 90. był asystentem Andrzeja Zygmuntowicza, u którego uczył się fotografii reklamowej. Jego samodzielna twórczość artystyczna zaczęła kształtować się w II połowie lat 90. Cykl Opowieści został nagrodzony na Europejskim Konkursie Fotografii w Vevey. Od tego momentu rozpoczęła się jego błyskotliwa kariera. Indywidualne wystawy jego prac miały miejsce zarówno w Polsce, jak i za granicą w takich ośrodkach, jak: Mała Galeria ZPAF-CSW, Galeria „pf” w Poznaniu, Galeria FF w Łodzi, Galeria Image w Aarus, Dania (1999), galeria WM w Amsterdamie (2000). Brał także udział w najważniejszych wystawach zbiorowych w Polsce: „Wokół dekady. Fotografia polska lat 90.” (Łódź, Wrocław, Katowice, Bielsko-Biała, 2002-2003) oraz „Dotknięcie realności” (BWA Wrocław, 2002).
Fotografia w dialogu
Cykl otwartych spotkań, w których poprzez warsztaty i spotkania z mistrzami fotografii dajemy możliwość zdobywania wiedzy. Szczególną uwagę poświęcamy fotografii tradycyjnej. Do współpracy zapraszamy zarówno fotografów jak i teoretyków sztuki, artystów czerpiących z fotografii i kolekcjonerów.
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Miejsce
Kontakt
e-mail: marcin.sudzinski@ck.lublin.pl