Pozostałe pokazy: 29.09, godz. 19:00 / 30.09, godz. 19:00 / 1.10 , godz. 19:00
Eksperymentalny spektakl „Popiół” prezentowany przez grupę Entheos powstał na podstawie „Ifigenii w Aulidzie”, „Elektry” i „Orestesa” Eurypidesa i jest kolejną odsłoną prowadzonego przez neTTheatre – Teatru w Sieci Powiązań projektu artystyczno-badawczego Dynamika Metamorfozy.
Ofiara Ifigenii, córki wodza Agamemnona uruchamia sekwencję tragicznych wydarzeń: zabójstwo ojca dokonane przez matkę, morderstwo matki dokonane przez jej syna, szaleństwo brata i upadek rodu Atrydów – tak się bawią bogowie. W tym seansie radykalnej ekspresji ciała i głosu wywiedzionych z antycznych praktyk aktorskich i japońskiego tańca butoh młodzi badacze teatru przesuwają granice tego, czym może być obserwacja uczestnicząca. Cytując Hijikatę: „Nie można nic zrozumieć, zanim nie zacznie się tańczyć”. W 2017 roku w ramach projektu „Dynamika metamorfozy” zrealizowaliśmy spektakl dyplomowy w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie filii we Wrocławiu „Teraz wszystkie dusze razem”, gdzie podczas prób nagraliśmy materiał filmowy na temat procesu pracy. Premiera filmu o metodach pracy aktorskiej będzie miała miejsce razem z premierą studenckiego spektaklu Popiół.
Opieka reżyserska: Aleksandra Konarska, Paweł Passini
Czas trwania: 200 min
Ifigenia w Aulidzie:
Aktor 1 (Agnieszka Guz) Agamemnon, Achilles
Aktor 2 (Julia Tokarczyk) Menelaos, Kiltajmestra
Aktor 3 (Anna Szymczak) Starzec, Posłaniec, Ifigenia
Elektra:
Aktor 1 (Tymoteusz Kurzyński) Orestes, Posłaniec
Aktor 2 (Alicja Stachulska) Elektra
Aktor 3 (Zofia Kowalska) Rolnik, Starzec, Klitajmestra, Dioskurowie
Orestes:
Aktor 1 (Bartosz Bednarczyk) Orestes, Posłaniec
Aktor 2 (Weronika Orawiec) Elektra, Menelaos
Aktor 3 (Kinga Cybul) Helena, Tyndareos, Pylades, Hermiona, Apollo
Entheos jest dziesięcioosobową grupą młodych ludzi, studentek i studentów, którzy, zainspirowani badaniami teoretycznymi i praktycznymi Jerzego Grotowskiego, postanowili poświęcić swój czas na poszukiwania teatralne, podczas ponad rocznej pracy w Centrum Kultury w Lublinie. Są studentami głównie z Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nasza praca zawęziła się wokół trzech dramatów Eurypidesa, tj.: Ifigenia w Aulidzie, Elektra oraz Orestes. Na festiwalu „Studencka Wiosna Teatralna” grupa zaprezentowała otwartą próbę trzeciej części spektaklu i otrzymała nagrodę Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, za łączenie praktyki teatralnej z teoretyczną, badawczą refleksją oraz nagrodę dla najlepszej aktorki.
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Miejsce
Centrum Kultury w Lublinie
Peowiaków 12
20-007 Lublin
Zobacz wskazówki dojazdu
Kontakt
tel: 81 466 61 28