5. Queerz Get Loud Festival

17:30 - 08.09.2024 - Sala Czarna - wstęp wolny - więcej
5. Queerz Get Loud Festival

17:30 - 08.09.2024 - wstęp wolny - więcej

Porozmawiamy o tym, jak mają się do siebie queer i neuroróżnorodność.

Badania wskazują, że wśród osób neuroróżnorodnych znacząco więcej osób identyfikuje się jako osoby LGBT+ w porównaniu do ogółu populacji. W Polsce nadal tematem tabu jest zarówno bycie osobą w spektrum, jak i przynależność do społeczności LGBT+. Osoby neuroróżnorodne spod tęczowego parasola mierzą się z dyskryminacją krzyżową, w sposób podwójny doświadczają wykluczenia i niezrozumienia.

Przyjrzymy się, jak te tożsamości się przenikają, jakie wyzwania i możliwości się z tego rodzą, a także porozmawiamy o rzecznictwie w imieniu samych siebie. Omówimy również, jakie wsparcie jest najbardziej potrzebne, aby osoby queerowe i neuroróżnorodne mogły w pełni realizować swoje potencjały.

W dyskusji wezmą udział osoby aktywistyczne i artystyczne działające edukatorsko i samorzeczniczo:

Michalina Pągowska (ona/jej) – osoba aseksualna panromantyczna, AuADHD. Od 15 lat działa aktywistycznie w obszarze feminizmu intersekcjonalnego i queeru. Współzałożycielka Stowarzyszenia ASFERA. Autorka profilu a-spekt.edu (język inkluzywny, neuroróżnorodność, aseksualność).

Leo Dragon (on/jego) – z wykształcenia filolog klasyczny, z zamiłowania trener psów i petsitter. Neuroróżnorodny aktywista o mocnym kręgosłupie moralnym, zaangażowany w projekty dotyczące edukacji na temat spektrum autyzmu oraz transpłciowości. Często w zwyczajnej rozmowie przytacza niewygodne fakty o świecie, społeczeństwie czy łamaniu praw człowieka. Prywatnie opiekun psa zwanego Suką oraz dwóch kotów. Kocha kawę, las i pieski, ale nie niebieskich.

Dorota Kotas [ona/jej] – pisarka, autorka „Pustostanów” (2019), „Cukrów” (2021) i „Czerwonego młoteczka” (2023). Za swoją pierwszą książkę otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia, Nagrodę Conrada i nominację do Nagrody im. W. Gombrowicza. Jest osobą z diagnozą spektrum autyzmu i ADHD. Mieszka w Warszawie ze swoją partnerką i zwierzętami. Opiekuje się działką ROD.

Sala Czarna

Peowiaków 12