18:00 - 04.09.2020 - Księgarnia Dosłowna - wstęp wolny - więcej

18:00 - 04.09.2020 - wstęp wolny - więcej

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Justyną Kulikowską i Krzysztofem Schodowskim.

Justyna Kulikowska (ur. w 1993 r. w Szczuczynie) – mieszka na Podlasiu. Nakładem Korporacji Ha!art ukazał się jej debiutancki tomik Hejt i inne bangery, za który dostała nagrodę poetyckiego środowiska internetowego „Browar za debiut” oraz Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny.

Jak w debiutanckiej książce Justyny Kulikowskiej, tak i w „Tab_s” pod powierzchnią kipi od gniewu. Wiersze są dynamiczne, w stanie przed wybuchem, który swoją siłą mógłby zmieść Polskę z każdej mapy. Od emocjonalnego przeciążenia drugi tom poetki broni jednak forma, czy lepiej: konceptualny rygor.
Agnieszka Budnik, Kultura u Podstaw

Krzysztof Schodowski (ur. w 1983 r.) – laureat Połowu 2017. Nominowany w XXV OKP im. Jacka Bierezina (2019). Publikował m.in. w „Helikopterze”, „Tlenie Literackim”, „Stonerze Polskim”, „Wakacie”, w „biBLiotece” Biura Literackiego, w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2017, w antologii Strefa wolna – wiersze przeciwko homofobii i nienawiści (2019) oraz w antologii Biji Rojava (2019). Mieszka w Warszawie.

Schodowskiego pociągają wzniosłość, groza, przerażenie oraz kult zmieszanej i spotęgowanej rzeczywistości. Debiut, który odważnie przedkłada nieprzygotowanemu na nic czytelnikowi, jest kunsztowny i wyzywająco retroaktywny. Akt seksualny (przede wszystkim homoerotyczny) nabiera w nim charakteru rytuału, język natomiast dociera do poziomu askładniowej liturgii. Nie dajmy się poecie zbyt łatwo podejść: owszem, zaczyna Milion depesz stąd od poruszającego cytatu z GAUDEAMUS IGITUR Tymoteusza Karpowicza, ale i tak najistotniejsze pozostaje tu to, co ukryte, a więc – bezprzedmiotowe, niewysławialne sacrum poezji Celana, które Schodowski nietknięte próbuje przenieść we własną rzeczywistość, nie mniej niż u autora Działu śniegu (jak usiłuje nas o tym sugestywnie przekonać) opresyjną.
Karol Samsel

prowadzenie: Rafał Rutkowski