18:00 - 20.11.2020 - Facebook Księgarni Dosłownej - wstęp wolny - więcej

18:00 - 20.11.2020 - wstęp wolny - więcej

Zapraszamy na spotkanie autorskie online z Natalią Malek.

Natalia Malek – Karapaks
Tytułowy karapaks (łac. carapax) to pancerz. W zoologii nazywa się tym słowem grzbietową część pancerza żółwi (brzuszna to plastron) oraz chitynową powłokę skorupiaków i pajęczaków. Anatomia jest nauką ścisłą – i otwartą na wszelkie anomalie. Takie też są wiersze Natalii Malek. Ich enigmatyczna często ścisłość wymaga, posługując się innym tytułem z tej książki, wiedzy i wprawy. Zarówno aktorskiej, jak i czytelniczej.
Mało jest w polskiej poezji przykładów tak wyszukanego, zaskakującego wykorzystania słów rzadkich i nieoczywistych; używanych, by zdać sprawę z siebie i świata. Albowiem,wbrew wszelkim pozorom, Karapaks jest pełen życia w niemal wszystkich jego egzystencjalnych i językowych przejawach. To piękna i wysmakowana książka, którą chciałoby się też nazwać – książką konieczną. Niech się taką stanie.

Natalia Malek – poetka, tłumaczka, kuratorka wydarzeń literackich. Autorka czterech książek poetyckich: „Pracowite popołudnia” (2010), „Szaber” z ilustracjami Joanny Grochockiej (2014),„Kord” z fotografiami Anny Grzelewskiej (2017) oraz „Karapaks”, z reprodukcją obrazu Dominiki Kowyni (2020). Laureatka Nagrody im. Adama Włodka. Za „Szaber” nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, za „Kord” – do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Przekłada poezję m.in. Louise Gluck. Przez wiele lat współtworzyła środowisko poetyckie oraz feministyczne skupione wokół Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie, niedawno brutalnie rozbite działaniami nowej dyrekcji. Mieszka i pracuje w Warszawie.

prowadzenie: Rafał Rutkowski

Facebook Księgarni Dosłownej