Bargieł / Jałocha / Kowala / Woźna / Kindziuk

20:00 - 10.11.2020 - Sala Widowiskowa - wstęp wolny - więcej
Bargieł / Jałocha / Kowala / Woźna / Kindziuk

20:00 - 10.11.2020 - wstęp wolny - więcej

Body Bank W spektaklu performerka także przypatruje się swojemu ciału, ale jej perspektywa jest zupełnie inna niż perspektywa widza. Ciało performerki poddane wzrokowi widza wykonuje działania na scenie, które wpływają na jego fizjologię. Widz obserwuje ruchy performerki, ale nie czuję jej podwyższonego tętna. Może on dostrzec pot na jej czole, ale nie poczuje go na swojej skórze. Widz obserwuje z widowni to, co się wydarza i ma do tego działania dostęp, tylko o tyle, o ile pozwoli na to jego wzrok. W spektaklu performerka także przypatruje się swojemu ciału, ale jej perspektywa jest zupełnie inna niż perspektywa widza. Podejmuje ona zatem próbę spojrzenia na siebie z dystansu, starając się zbadać zachowania i reakcje swojego ciała, które to na scenie staje się maszyną, posłusznie wykonującą zadania. Dokonuje ona także próby deformacji ciała i zmienia jego formy, tak aby wywoływało one poczucie dziwności. Celem jest przedstawienie ciała jako plastycznego obiektu, które w zależności od położenia, wzroku widza, a w końcu bycia wobec samego siebie zmienia swoje role i przestrzenie- skala makro: dynamiczna bryła w przestrzeni, skala obiektywna – ciało jako przestrzeń i zbiór powiązanych ze sobą komponentów, skala mikro – to, czego nie widać.

choreografia i wykonanie: Liwia Bargieł; muzyka i wykonanie: Aleksander Kaźmierczak; wideo i reżyseria światła: Marta Mielcarek; dramaturgia i produkcja: Paulina Ozga; premiera: teatr X10 w Pradze

Showreel

„Showreel” to krótki fragment z życia współczesnej kobiety, od której wymaga się bycia silnym, niezależnym i najlepiej samowystarczalnym, przy jednoczesnym braku zrozumienia wobec bezsilności i kruchości żeńskiej natury. W „Showreel” kobieta zmaga się z bardzo wymagającymi standardami dzisiejszego społeczeństwa, chcąc się uwolnić od tego, co ją zniewala. Pojawia się wizja kobiety silnej, ambitnej i tak zwanej wyzwolonej. I chodzi o to, by pojawiły się pytania o to, czym teraz jest ta wolność i wyzwolenie dla płci pięknej; czy chęć bycia silną jest prawdziwym pragnieniem czy tylko przykrywką wobec tego, co głęboko w sobie skrywamy – tęsknotę za tym, by znaleźć się pod skrzydłami mężczyzny.

Spektakl powstał w ramach „Stypendium Twórcze” 2018 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

102,5

Wrażliwy obraz wspólnego życia dwojga ludzi, oglądanego przez pryzmat wspomnień, chwil, marzeń i emocji. Duet stworzony w oparciu o dogłębne rozpoznanie prawdziwych gestów, uczuć, które zmagają się z wielowarstwowym przyciąganiem i odpychaniem; jest poetycką i drobiazgową iluzją, która pojawia się między bliskimi sobie osobami w momencie odejścia.

kreacja i wykonanie: Joanna Woźna, Magdalena Kowala; muzyka : Hania Rani – Now, Run

See Me Czy wiesz, że co 62 minuty umiera co najmniej jedna osoba w wyniku zaburzeń odżywiania? Czy wiesz, że zaburzenia odżywiania mają najwyższy wskaźnik umieralności w jakiejkolwiek chorobie psychicznej? Solo „SEE ME” jest analizą osoby zmagającej się z tym problemem XXI wieku. Ukazuje postać, której zarówno ciało jak i umysł wyniszcza brak akceptacji własnego wyglądu. Przeprowadza publiczność poprzez występujące u niej stany emocjonalne, próby walki z chorobą i samym sobą, a także odkrywa jej niespokojne wnętrze.

choreografia, taniec: Eliza Kindziuk; realizacja światła: Marcin Kostyra; muzyka: 'Undan Hulu’ – Ólafur Arnalds; kostium: Urszula Duczek; plakat: Marek Błaszczyk; premiera: ​23 marca 2019 – Festiwal „Sfera Ruchu”, Nowa Sól

Sala Widowiskowa

10-11-2020 - wstęp wolny - więcej