22:00 - 13.10.2018 - 20/ 30 zł - więcej

22:00 - 13.10.2018 - 20/ 30 zł - więcej
Kup bilet

Czym była awangarda: kreśleniem wizji lepszego świata? sprzeciwem, a może ucieczką przed pędzącym na oślep walcem historii?

Wspólny projekt Komuny// Warszawa i Instytutu Teatralnego to powrót do estetyki scenicznej i manifestów z lat 20. To elegia, ale i hymn na cześć awangardy. W rekonstrukcjach teatralnych scenografii XX wieku i postulatach artystów z tamtych lat twórcy szukają odpowiedzi na pytanie, czym była awangarda: kreśleniem wizji lepszego świata? sprzeciwem, a może ucieczką przed pędzącym na oślep walcem historii?

W „Siedmiu pieśniach o awangardzie” artyści Komuny//Warszawa dokonują symbolicznej rekonstrukcji scenografii, a powidoki estetyki scenicznej tamtych lat pozwalają przywołać ówczesne idee teatralnej awangardy – także w kontekście zaangażowania politycznego, burzenia teatralnej iluzji i bezpośredniej rozmowy twórców z widzami.

Awangardowe manifesty często definiowane są jako wizje lepszego świata. Ale czasami te same manifesty interpretować można jako ucieczkę przed pędzącym na oślep walcem historii. Bez względu na to, która z tych interpretacji jest właściwa, awangarda zawsze kieruje się KU PRZYSZŁOŚCI.

Patronat honorowy nad obchodami stulecia awangardy objął Prezydent RP Andrzej Duda. Może to ironia losu, a może znak czasu i ostateczny sygnał, aby pojęcie awangardy umieścić wśród eksponatów archeologicznych wymarłych kultur? Władza zwykle walczy z awangardą, bo ta zwykle walczy z władzą. Czy zatem duch awangardy umarł ostatecznie? – zastanawiają się twórcy.

reżyseria: Grzegorz Laszuk; światła: Karolina Gębska, Piotr Szczygielski; wideo: Adrian Cognac; współpraca: Magda Mosiewicz; choreografia: Weronika Pelczyńska; scenografia: Piotr Szczygielski; kostiumy:Ewelina Ciuchta; obsada: (gościnnie) Halszka Sokołowska, Anna Wojnarowska; premiera: 14 listopada 2017 r.

Spektakl powstał w ramach projektu „Odzyskana Awangarda” prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

20/ 30 zł

Zespół Konfrontacji Teatralnych