Śladami lubelskich chasydów – piesze zwiedzanie Lublina z Agatą Hrycaj
Śladami lubelskich chasydów – piesze zwiedzanie Lublina z Agatą Hrycaj
Trasa spaceru obejmie najważniejsze miejsca na mapie dawnego chasydzkiego Lublina.
1. Jeszywas Chachmej: Zanurz się w Świecie Talmudu
Odkryj fascynującą historię lubelskiej Jeszywy Chachmej, renomowanego centrum studiów nad Talmudem. Poznaj postać charyzmatycznego rabina Meira Szapirę, zwanego Chachmej („Mędrzec”), i jego wpływ na życie religijne i społeczne Żydów w Lublinie. Dowiesz się również kim są Żydzi aszkenazyjscy a kim Żydzi Sefardyjscy.
2. Lubartowska 40: Tajemnica „Martwych Chasydów”
Udaj się na ulicę Lubartowską 40, miejsce owiane aurą tajemnicy. To tutaj znajdowała się synagoga „Martwych Chasydów”. Dowiemy się, skąd wzięła się ta intrygująca nazwa i poznamy historię tej niezwykłej grupy chasydów.
3. Ulica Ruska i Nadstawna
Przespacerujmy się ulicami Ruską i Nadstawną, śladami początków chasydyzmu. Poznamy postać rabina Israela ben Eliezera, znanego jako Baal Szem Tow, mistyka i założyciela tego ruchu religijnego. Dowiemy się, kim jest cadyk, czym jest kwiteleh oraz jak zorganizowany jest dwór chasydzki i czym jest dynastia chasydzka.
4. Dawny Nowy Plac Targowy: Koszerność w Praktyce
Cofnij się w czasie na dawny Nowy Plac Targowy, gdzie tętniło serce żydowskiego handlu. Odkryj tajniki koszernych jatek i rolę szojcheta, osoby odpowiedzialnej za rytualny ubój zwierząt. Przyjrzysz się sytuacji prawnej szojcheta w Polsce i zrozumiemy, jakie znaczenie ma koszerność dla żydowskiej tradycji.
5. Synagoga Macharszala: Świątynia Modlitwy i Nauki
Poznasz historię synagogi Macharszala, od jej powstania w XVI wieku, aż po tragiczne zburzenie przez nazistów w 1942 roku. Dowiesz się, jakie funkcje pełniła synagoga w życiu społeczności żydowskiej, kto mógł ją zakładać, kto mógł do niej uczęszczać i czym jest minjan i jak można reguły minjanu troszkę obejść.
6. Tablica Pamiątkowa: Widzący z Lublina – centrum życia chasydzkiego Przy tablicy pamiątkowej przybliżymy postać Jaakowa Ichaka ha Lewi Horowica, znanego jako Widzący z Lublina, charyzmatycznego duchowego przywódcy ruchu chasydzkiego. Dowiesz się, co znaczy być chasydem i jakie znaczenie kryje się za charakterystycznym chasydzkim ubiorem.
7. Plac Zamkowy
To miejsce to brama do przeszłości, gdzie historia lubelskich Żydów ożywa na nowo. Zanurz się w opowieści o dawnych mieszkańcach, poznaj legendę „Płaczącego cadyka” – najważniejszego cadyka na Lubelszczyźnie. Odkryj tajemnicę kryjącą się za kształtem placu, który niesie w sobie głębokie symboliczne znaczenie.
8. Spacer ulicami Furmańską i Cyruliczną
Ulice te to żywe świadectwo bogatej historii. Przeniesiesz się w czasie, spacerując zachowanym fragmentem dawnej dzielnicy żydowskiej. Stań w miejscu, gdzie do I wojny światowej tętniło serce żydowskiego handlu walutami.
9. Synagoga Chewra Nosim
Odkryj historię żydowskich bractw i dowiedz się, jak synagogi stawały się centrum nie tylko życia religijnego, ale i zawodowego Żydów. Poznaj rolę, jaką synagoga Chewra Nosim pełniła po II wojnie światowej dla ocalałych z Zagłady.
10. Ulica Kowalska
Poznaj historię menory – najstarszego symbolu narodu żydowskiego. Odkryj znaczenie innych ważnych symboli, takich jak: Lew Judy, szofar, bukiet Lulaw. Dowiedz się również, dlaczego gwiazda Dawida, będąca symbolem syjonistycznym, nie gościła w chasydzkich domach. A także poznamy historię miejsce, gdzie stała brama do getta.
11. Ulica Olejna – Kuczka
Przenieś się w magiczny klimat Święta Szałasów (Sukkot). Poznaj krótką historię kuczek oraz Święta Namiotów i dowiedz się, jakie znaczenie ma to święto dla społeczności żydowskiej. Odkryjemy tradycje i zwyczaje związane z obchodami Sukkot.
12. Ul. Narutowicza – Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Zanurz się w mistyczny świat „Dybuka”, słynnego dramatu Szymona An-skiego. Zatrzymaj się przed teatrem, na którego deskach ożywała historia tajemniczego ducha z żydowskich wierzeń. Poznamy opowieści o opętaniu i mistycyzmie, które zainspirowały An-skiego w 1912 roku i do dziś poruszają widzów na całym świecie.
13. Plac przed Centrum Kultury w Lublinie i Centrum Kultury w Lublinie
Odkryj miejsce, gdzie po raz pierwszy w historii wyświetlono film „Dybuk”. Następnie wejdź do Centrum Kultury w Lublinie, by przenieść się w czasie i przestrzeni. Na wystawie „Wielokulturowy Lublin. Żydzi w Lublinie” zobaczysz tradycyjne stroje i przedmioty rytualne, takie jak tałes, tefilin czy yad, które przybliżą Ci bogactwo i piękno kultury żydowskiej.
Agata Hrycaj – przewodnik po zakamarkach Lublina i fascynującej kulturze żydowskiej. Z wykształcenia socjolog, z zawodu statystyk, a z pasji – licencjonowany przewodnik miejski po Lublinie. Należy do Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze”. Uwielbia odkrywać i przybliżać innym piękno i wielokulturową historię miasta. Szczególnie bliska jest jej kultura żydowska, która przez wieki stanowiła integralną część miasta. Niezwykle bogata tradycja, symbolika obrzędów i wielowątkowe losy społeczności żydowskiej stały się dla niej prawdziwą pasją. Zafascynowana tym światem, z ogromną przyjemnością zgłębia jego tajniki, a zdobytą wiedzą i odkryciami chętnie dzieli się z innymi, starając się przybliżyć im fascynujące dziedzictwo żydowskiego Lublina.
Czas trwania spaceru: 2,5 godziny
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Zapisy:
w kasie CK oraz pod adresem: kasa@ck.lublin.pl