18:00 - 28.08.2020 - Facebook Księgarni Dosłownej - wstęp wolny - więcej

18:00 - 28.08.2020 - wstęp wolny - więcej

Zapraszamy na spotkanie online z Magdaleną Jankowską.

Magdalena Jankowska jest jedną z najwyraźniejszych postaci lubelskiej sceny literackiej. Ma w swoim dorobku sześc tomów wierszy oraz niezliczoną ilość recenzji spektakli i wydarzeń teatralnych. „Skrzyżowanie”- siódmy tom wierszy – potwierdza moim zdaniem artystyczną klasę tej poezji, skondensowanej, intelektualnej i zarazem zmysłowej, łączącej wyczucie językowe z przenikliwością obserwacji, poruszającej uniwersalne problemy zawsze w nawiązaniu do społecznego kontekstu współczesności. Ironia i autoironia, obecna w wielu wierszach „Skrzyżowania” nie stoi na szczęście w sprzeczności z umiejętnością odczuwania – i przekazywania – zachwytu (podobnie jak w „Już”, w Skrzyżowaniu tez pojawia się kilka ekstatycznie epifanijnych wierszy.

Bohdan Zadura, (na skrzydełku tomu „Skrzyżowanie”)

Magdalena Jankowska – poetka, recenzent teatralny. Autorka tomów poezji: „I co dalej?” (1990), „Kula i Skrzydło” (1992), „Zbiór otwarty” (1994), „Tak się składa”(1998), „Już” (2002), „Salon mebli kuchennych” (2006), „Skrzyżowanie” (2011), „Dobierany” (2014), „Globalne ocieplenie” (2019); powieści „Billing” (2001) oraz zbioru miniatur prozatorskich „Gabion” (2015) a także dwóch wyborów recenzji i sprawozdań teatralnych: „Tak, widziałam to. Tak to widziałam” (2016) i „Teatralną serpentyną. Zapiski z Lublina” (2018). Jej wiersze ukazywały się w wielu ogólnopolskich czasopismach literackich, a książki tej autorki były w nich omawiane.

Facebook Księgarni Dosłownej

Rafał Rutkowski