[ODWOŁANE] Spotkanie autorskie z Mariną Hulią i Martą Rybicką wokół książki „Dzieci z dworca Brześć”

18:00 - 27.03.2020 - Księgarnia Dosłowna - wstęp wolny - więcej

18:00 - 27.03.2020 - wstęp wolny - więcej

Zapraszamy na spotkanie z Mariną Hulią i Martą Rybicką wokół książki „Dzieci z dworca Brześć”.

Marina Hulia i Marta Rybicka opowiedzą o nowo-wydanej książce „Dzieci z Dworca Brześć”. To wyjątkowa opowieść o cudownych ludziach, która mogła ujrzeć światło dzienne dzięki wsparciu finansowemu innych wspaniałych ludzi. Reporterskie obrazki opisujące historie dzieci i mam, które miesiącami koczowały na białoruskim dworcu. Uciekały przed reżimem i przemocą, żeby ratować dzieci i siebie. To także opowieść o tym, jak można układać sobie życie na nieswojej ziemi. O Polsce – tej gettycznej, z ośrodkami dla uchodźców i tej otwartej, przyjaznej, życzliwej. Opowieść o Was, którzy latami pomagali i wspierali. Książka – czyn. Podręcznik mądrego pomagania.

Marina Hulia – Marina pochodzi z mieszanej, rosyjsko-białoruskiej rodziny, urodziła się na terenie dzisiejszej Ukrainy (Czerkasy). Karierę zawodową zaczęła jako nauczycielka, a następnie wicedyrektorka szkoły średniej w Czerkasach. Od ponad dwudziestu lat mieszka w Polsce. Na początku w Bydgoszczy, a później w Warszawie, uczyła języka rosyjskiego. Teraz zajmuje się dziećmi skrzywdzonymi przez wojnę oraz uchodźcami dotkniętymi stresem pourazowym i szokiem kulturowym, głównie Czeczenami i Inguszami. Jest też specjalistką praktyk integracji uchodźców i więźniów. W 2013 roku została laureatką nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Była konsultantką MEN ds. integracji i pracy z dziećmi z obcych krajów (obecny rząd nie przedłużył jej umowy). W 2006 roku otrzymała nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za nieocenione zasługi dla kultury polskiej, zwłaszcza edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży, a także integracji społecznej. W 2007 została laureatką nagrody im. Sergio Vieira de Mello za zasługi pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

Marta Rybicka – fotograf dokumentalny. Podwójna laureatka GRAND PRESS PHOTO 2019. Uczestniczka wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Swoją karierę rozpoczęła dokumentując skutki trzęsienia ziemi na Haiti oraz powodzi w Polsce. Fotografowała życie i warunki pracy w Indiach i Sudanie. Dokumentuje życie codzienne uchodźców czeczeńskich mieszkających w Polsce w ramach inicjatywy Dzieci z Dworca Brześć oraz Polonię w Naddniestrzańskiej Republice Mołdawskiej. Poprowadziła cykl warsztatów fotograficznych dla dzieci zakończonych wystawą „Moje podwórko. Mój dom – Praga oczami dzieci”. Publikowała w prasie: Newsweek, W sieci, Tygodnik Powszechny, Les Inrockuptibles, Wprost, Al. Jazeera, uroda, Podróże, Voyage. Finalistka Konkursu o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2019 r. przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem projektu jest „Bliskość w czasie wojny i okupacji”.

prowadzenie: Rafał Rutkowski

Księgarnia Dosłowna