5. urodziny Księgarni Dosłownej

18:00 - 15.02.2024 - Księgarnia Dosłowna - wstęp wolny - więcej
5. urodziny Księgarni Dosłownej

18:00 - 15.02.2024 - wstęp wolny - więcej

Świętujemy 5 urodziny Księgarni Dosłownej! Z tej okazji jednym z wydarzeń będzie spotkanie wokół książki – Antologia opowiadań „Włoski polskie” pod red. Renaty Bożek i Adama Wiedemanna.

„Włoski polskie” to druga antologia wydana przez Związek Pisarzy ze Wsi. Swoje opowiadania prezentują w niej trzy pokolenia pisarzy, pochodzących ze wsi lub na niej mieszkających. Najmłodszym autorem jest Łukasz Barys (ur. 1997), a najstarszym – Marian Pilot (ur. 1936), obaj wybitni, nagradzani i już zapisani w historii literatury polskiej. Podobnie jak Waldemar Bawołek, Robert Pucek, Andrzej Muszyński, Adam Wiedemann, Marek Sołtysik. Z drugiej strony mamy zdolnych debiutantów: Piotra Lisa, Adama Falkowskiego, Karola Bulskiego, Jakuba Węgrzyna i Ewę Cichoń, których szansą na zaistnienie w polskiej kulturze jest ta antologia. Debiuty prozatorskie prezentują też we „Włoskach polskich” znani – ogólnokrajowo lub lokalnie – poeci: Jadwiga Malina, Krzysztof Bieleń, Michał Domagalski, Jacek Świłło, Wiesława Ptaszyk. Doskonałe opowiadania napisali do antologii laureaci nagród literackich i dramaturgicznych z ostatnich lat: Michał Sobol, Maciej Bobula, Przemysław Pilarski, Rafał Wojasiński.

Prowadzenie: Rafał Rutkowski

Czarno-białe zdjęcie. przedstawia trzech mężczyzn i kobietę. Grupa stoi na tle ściany pokrytej tapetą w kwiatki.

Adam Wiedemann – (ur. 1967 w Krotoszynie) – poeta, prozaik, tłumacz, krytyk muzyczny.
Autor dziewięciu tomów wierszy. Laureat nagród: Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1998), Fundacji Kościelskich (1999), Gdynia (2008), nagrody głównej belgradzkiego festiwalu Treći Trg (2009) oraz Nagrody Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA (2018); nominowany do Paszportu Polityki, Cogito, Silesiusa i do Nike. Wiceprezes Związku Pisarzy ze Wsi. Mieszka w Warszawie.

Renata Bożek – ur. 1970 w Kraśniku. Pochodzi z Karpiówki w województwie lubelskim, córka wiejskiej nauczycielki i kierowcy ciężarówki, właścicieli 1-hektarowego gospodarstwa. Dziadkowie byli małorolnymi chłopami w tej samej wsi. Pisarka, prezeska Związku Pisarzy ze Wsi, współzałożycielka i redaktorka internetowego pisma literackiego Pole. Jej pierwsza powieść to Madame Sinobroda (Rebis, 2005) opisująca początki warszawskiego hipsterstwa. Jest stypendystką Ministra Kultury, Prezydenta m.st. Warszawy i Zaiksu. Mieszka w Warszawie na Grochowie i w rodzinnej wsi Karpiówce koło Kraśnika. Jej najnowsza powieść Wyjarzmiona ukaże się w 2024 roku w wydawnictwie Marginesy.

Księgarnia Dosłowna

Rafał Rutkowski