Konfrontacje

20:30 - 17.10.2022 - Sala Widowiskowa - wstęp wolny - więcej
Konfrontacje

20:30 - 17.10.2022 - wstęp wolny - więcej

Szczepan Twardoch to zdecydowanie jeden z najbardziej cenionych, współczesnych, polskich autorów.

Za swoje bestsellerowe powieści: Morfinę (2012), Dracha (2014), Króla (2016), Królestwo (2018) i Pokorę (2020) został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, między innymi Paszportem „Polityki”, Nagrodą im. Kościelskich, Brücke Berlin-Preis, Śląskim Wawrzynem Literackim, Nagrodą Kulturalną Onetu O!Lśnienie, Nagrodą Czytelników Nike i rekordową liczbą nominacji (między innymi do nagród Nike, Gdynia i Angelus). Prawa do jego powieści zostały sprzedane do kilkunastu krajów.

Mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku. Jako kronikarz tożsamości tego regionu Szczepan Twardoch stworzył portret zmagań ze śląskością i męskością w swojej książce „Byk”. To pierwszy utwór napisany przez tego autora z myślą o scenie teatralnej. Jego bohater, Robert Mamok, to zmagający się z własną tożsamością pięćdziesięcioletni rozwodnik. Mężczyzna uwikłany jest w wizerunkowy skandal, z którego, jak się zdaje, nie ma dobrego wyjścia. Całości dopełnia rodzinna tajemnica i skomplikowane relacje z bliskimi wynikające z surowego śląskiego wychowania. O tym zderzeniu emocji: wściekłości, agresji i pretensji z czułością i szacunkiem Jacek Wakar porozmawia podczas Konfrontacji Teatralnych z Robertem Talarczykiem – odtwórcą głównej roli i współreżyserem oraz samym Szczepanem Twardochem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Spotkanie z Twardochem – tekst kontekstowy. Żadnego sporu o tożsamość śląską nie ma

prowadzenie: Jacek Wakar
Spotkanie tłumaczone na PJM