Strefa Półcienia. Duchowość: Duchowość czyli tzw. kompetencje miękkie. Od sztuki współczesnej do sztuki innowacji – wykład dr Iwo Zmyślonego
Strefa Półcienia. Duchowość: Duchowość czyli tzw. kompetencje miękkie. Od sztuki współczesnej do sztuki innowacji – wykład dr Iwo Zmyślonego
Zapraszamy do rozmowy o nieoczywistych pożytkach z kultury eksperymentalnej. Porozmawiamy o korzyściach z zadawania pytań, błądzenia po omacku, poszukiwania na oślep, podejmowania ryzyka, eksperymentowania i ponoszenia porażek.
Wykład będzie oparty na osobistych doświadczeniach – ewolucji autora od pracy w produkcji filmowej schyłku lat 90., poprzez NGO’s i aktywizm społeczny, prawo finansowe, filozofię i historię sztuki, aż po środowiska biznesu oraz technologii, z którymi współpracuje od blisko dekady. Trudno przewidzieć w jakim kierunku potoczy się rozmowa natomiast jej osią uczynimy tytułową duchowość, definiowaną roboczo w kategoriach motywacji wewnętrznej, sensu czy energii. Porozmawiamy o wyzwaniach i trudnościach związanych nie tyle nawet z jej poszukiwaniem, co z jej kultywowaniem wobec tzw. przeciwności losu. Marginesem natomiast i punktem odniesienia będzie wspomniana kultura eksperymentowania – od sztuki, przez filozofię, aż po lean management, agile mindset oraz design thinking.
Dr Iwo Zmyślony – projektant zmiany i kultury organizacji, metodolog procesów projektowych, antropolog designu i nowych technologii. Studiował filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Albert-Ludwigs-Universität Freiburg i Katholieke Universiteit Leuven. Absolwent Akademii Innowatorów Społecznych Ashoka Innovators for the Public oraz licencjackich studiów samorządowych Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Laureat szeregu grantów i stypendiów (m.in. NCN, DAAD, GFPS, „Młoda Polska”). Doktoryzował się pracą o kreatywności w naukach empirycznych (2013). W latach 2012-2016 aktywny jako krytyk, kurator i teoretyk sztuki.
Od roku 2013 prowadzi warsztaty, szkolenia, sesje doradcze i webinary z zakresu m.in. psychologii kreatywności, kultury innowacji, projektowania usług (service design), myślenia projektowego (design thinking) oraz krytycznego (critical thinking). W latach 2013-2019 związany ze School of Form SWPS oraz Viamoda School of Fashion. W latach 2018-2020 współtworzył program Cambridge Innovation Center i Venture Cafe Warsaw. Wykładał też m.in. na Akademii Sztuki w Szczecinie i Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie jako trener i konsultant biznesu stale współpracuje z ICAN Institute, a jako wykładowca akademicki z UOUW (od 2010). Szef HR w Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Autor podcastu Artfulness na Audioteka.pl.
„Strefa półcienia. Duchowość” to nowatorski w zakresie dostępności, inkluzywny projekt edukacyjno-artystyczny dedykowany osobom z dysfunkcją wzroku, opierający się na regularnej współpracy osób słabowidzących, niewidomych oraz widzących w zakresie pozawizualnego poznawania sztuki.
Program został zbudowany w oparciu o teorię i praktykę związaną z doświadczaniem sztuki w sposób pozawizualny, akcentując udział pozostałych zmysłów. Zwieńczeniem działań będzie darmowa publikacja specjalistyczna w trzech odsłonach o charakterze edukacyjnym, która jest kompendium wiedzy na temat dostępności w obszarze sztuki współczesnej i stanowi integralną całość z komponentem warsztatowo-wykładowym. Jest to część zadania związana z podsumowaniem projektu. Wydawnictwo specjalistyczne jest kontynuacją książki „Strefa Półcienia” powstałej w 2021 roku, która otrzymała kilka nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i ma charakter prekursorski w obszarze udostępniania sztuki współczesnej. Punktem wyjścia jest badanie szeroko pojętej sztuki, przekładając ją na wartości słuchowe, haptyczne, ruchowe, przestrzenne.
Tegorocznym tematem przewodnim będzie duchowość i sacrum. Cykl wykładów i warsztatów skoncentruje się wokół wątków metafizycznych, których duchowym patronem jest Jerzy Nowosielski. W roku 2023 obchodzimy stulecie urodzin wybitnego malarza, rysownika, scenografa, pedagoga, filozofa, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Miejsce
Kontakt
e-mail: karuzela.sztuki@ck.lublin.pl