Święto ulicy 1-go Maja to połączenie energii lokalnych animatorów i artystów, którzy przygotowali dla mieszkańców 3 dni pełne wrażeń.
PROGRAM:
28.08 / piątek:
godz. 13:00: Karuzela Sztuki: Historie Żabki – warsztaty uważności dla dzieci
godz. 16:00: Miejska dzikość – spacer warsztatowy z Justyną Choroś
godz.17:00: Warsz(tatata)ty muzyczne dla dzieci – Ethnopolia
godz. 18:00: Koncert finałowy warsztatów gitarowych
godz. 18:30: Bronoskład – rap ekipa ze Starych Bronowic
godz. 19:00: Zbyszek Kowalczyk: „Poezja i Blues” – koncert
godz. 20:00: Fireshow – Grupa Nizar
29.08 / sobota:
godz. 13:00: Karuzela Sztuki: Historie Żabki – warsztaty uważności dla dzieci
godz. 14:00: Prezentacja rowerów cargo + warsztaty rowerowe
godz. 15:00: Teatr w Ogrodzie: „Kukułka z zegara”, reż. Kacper Kubiec
godz. 16:00: Kabaret PKS: „W drodze pełnej humoru”
godz. 17:00: Whisky – koncert
godz. 18:00: Czarne Lwy z Przedmieścia – koncert
30.08 / niedziela:
godz. 13:00: Karuzela Sztuki: Historie Żabki – warsztaty uważności dla dzieci
godz. 14:00: Prezentacja rowerów cargo + warsztaty rowerowe
godz.16:00: Spacer sąsiedzki po ul. 1 Maja i okolicy z Magdaleną Długosz
godz. 17:00: „Skejciołek” spektakl dla dzieci + warsztaty deskorolkowe – Jacek „Jaco” Harasimiuk
godz. 18:00: Naczynia – koncert
godz. 19:00: Plenerowy przegląd kina niezależnego sci-fi oraz wystawa wzorów tatuaży studia Tusz i Rzemiosło / ul. 1-go Maja 17
MUZYKA:
Zbyszek Kowalczyk: „Poezja i blues”
Zbigniew Julian Kowalczyk – muzyk znany z takich formacji jak FSC HOT ROD, Cukierkotki, Telanges I Menezatch, czy Orkiestra Św. Mikołaja. Tym razem zaprezentuje solowy recital, w którym nie zabraknie utworów kanonu polskiej muzyki bluesowo-rockowej oraz własnych kompozycji. Podczas koncertu przybliży też publiczności sylwetki Jacka Skubikowskiego, Elżbiety Wojnowskiej, Andrzeja Bursy czy Wojciecha Dunina-Kozickiego.
Bronoskład
Zespół ekipy ze Starych Bronowic, która na zajęciach z kultury hip-hopu w Punkcie Kultury tworzy teksty, piosenki i nagrywa teledyski. W swoich tekstach opowiadają o rzeczywistości życia na swojej dzielnicy, zapraszając słuchaczy do swojego środowiska, aby pokazać im inną stronę Starych Bronowic.
Whisky
Czterech kolegów, którzy lubią wspólnie bawić się muzyką, tworząc autorskie, połamane kompozycje z tekstami w języku polskim i angielskim.
Mieszanka funku, indie i rocka znana z od wielu lat z lubelskich scen. Od 2018 r. w odświeżonym składzie, z nową energią, choć to ponad 20-letnia Whisky.
Czarne Lwy z Przedmieścia
Znana i uwielbiana z występów na Moście Kultury lubelska kapela grając jazzującą, stylową muzykę, wprawiała Most w wibracje i nie pozwalała nikomu usiedzieć na miejscu, zacierając jednocześnie jakiekolwiek granice wieku czy gustu odbiorców.
Naczynia
Zespół powstał w 1999 r. Jego nazwa pochodzi z filmu Jima Jarmusha „Noc na ziemi”. Skład zespołu ewoluował wielokrotnie, nie tracąc jednak głównego trzonu, który od początków do dziś ma się zupełnie dobrze. Grupa ma na swoim koncie koncerty w całym kraju jak i zagranicą (Węgry, Ukraina). W 2006 r. kultowe wydawnictwo OBUH records wydało debiutancka płytę formacji „Naczynia zespołem”. Materiał ten został nagrany w studiu Rogalów Analogowy na sprzęcie z epoki. Na płycie można usłyszeć szerokie spektrum muzyczne (od piosenki nowo-falowo-rockowej, przez nie pozbawione humoru garażowo-progresywne peregrynacje, po gitarowo-psychodeliczną „czaderkę”, okraszoną instrumentami dętymi) ze spora dawką nieokrzesanego, „młodzieńczego” uroku.
WARSZTATY I INNE WYDARZENIA:
Historie Żabki
Historie Żabki to zajęcia artystyczne, podczas których pracujemy z ciałem, ćwiczymy uważność i umiejętność obserwacji otaczającej rzeczywistości. Uczymy się oswajać nurtujące nas tematy oraz rozpoznawać emocje. Podczas warsztatów odbywających się z okazji święta ul. 1-go Maja zamienimy się w poszukiwaczy zaginionej historii. W każdej bramie odkryjemy nową krainę, porozmawiamy o tym, jakie uczucia w nas wywołuje, jakie wspomnienia ze sobą niesie. Warsztaty będą oparte na ruchu, relaksacji, ćwiczeniach kreatywnych i opowieściach. Podczas trzech dni warsztatów będziemy odbywać kolejny etap podróży po ulicy.
Ethnopolia
Wystarczy, że otworzysz wyobraźnię, a okaże się, że muzykę można zrobić dosłownie ze wszystkiego. Nasi instruktorzy nauczą uczestników warsztatów jak wydobyć dźwięk z każdego przedmiotu ( rolki papieru toaletowego, garnków, papierowej kartki, własnego ciała , patyków, czy liści). Następnie nauczymy się kilku rytmów (rytm serca, rytm galopującego tygrysa). Na warsztatach dzieci będą mogły poznać także różnego rodzaju instrumenty: ukulele, tank drum, kalimba, didgeridoo, bęben djembe, grzechotki, trójkąty. Omówimy, jak powstaje dźwięk oraz podstawowe elementy dzieła muzycznego. Na koniec zaśpiewamy wspólną piosenkę.
Grupa Nizar
Żywioł ognia symbolizuje wolę, odwagę, ekspansję i pasję. Ogień oznacza przemianę, transformację, spalenie tego co było, po to, by w zgliszczach powstało coś nowego. Ogień współdziała ze słońcem, z solarnością, energią męską, jest żywiołem sprawczym, odpowiedzialnym za żądze i pasje w nas. Mocno mierzymy się z nim w okresie dojrzewania. Ogień oznacza przemianę, transformację, niszczenie tego co było. Mamy nadzieję, że nasze show również spowoduje, że na nowo zagości ogień w Waszych sercach.
Teatr w Ogrodzie: „Kukułka z zegara”
Spektakl „Kukułka z zegara” to zabawna i mądra bajka o poszukiwaniu prawdziwego szczęścia, realizowaniu marzeń, odkrywaniu swoich potrzeb i akceptacji siebie i świata.
Zastanawialiście się kiedyś co robi kukułka w zegarze?
Czym zajmuje się pomiędzy kukaniem? Jakie ma marzenia i czego pragnie? Może chciałaby wyjść do kina albo do teatru? Albo pojechać na wycieczkę do ciepłych krajów?
Jakie może mieć zmartwienia i co ją złości?
Wystawa wzorów tatuaży tatuatorów z lokalnego studia Tusz i Rzemiosło + przegląd niezależnych filmów sci-fi
Podczas seansu w klimacie science-fiction zaprezentujemy następujące tytuły:
„Przybysze”, reż. Krzysztof Ryczek, 2019
„Vaga heroica”, reż. Konrad i Michał Domaszewscy, 2017
„Śniegi kosmosu”, reż. Tomasz Kowal, 2017
Prezentacja rowerów cargo i warsztaty rowerowe
Członkowie Porozumienia Rowerowego zaprezentują możliwości rowerów towarowych różnych typów. Odbędą się także warsztaty prostych napraw rowerowych, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak samodzielnie przygotować rower do jazdy oraz jak wykonać podstawowe czynności serwisowe. Prowadzący chętnie udzielą porad oraz wykonają konieczne regulacje w rowerach uczestników. Dla dzieci przewidujemy możliwość przejażdżki w skrzyni elektrycznego roweru cargo.
Spacery
Spacer sąsiedzki po ul. 1-go Maja i okolicy
Okolica ulicy 1- go Maja nie cieszy się popularnością – niesłusznie, bo tętni barwnym sąsiedzkim życiem i skrywa mnóstwo historii, które ukształtowały obecny Lublin. Nasz spacer będzie wędrówką po śladach współczesnych i historycznych, okazją do lepszego poznania siebie nawzajem i wyprawą w przeszłość dzielnicy Piaski, dawnego robotniczo-żydowskiego przedmieścia między Bystrzycą a dworcem kolejowym.
prowadzenie: Magdalena Długosz
Miejska dzikość – spacer warsztatowy Czy w mieście jest miejsce na „dzikość”? Czy ta dzikość jest nam potrzebna? Jak zaprzyjaźnić się z gatunkami z naszego sąsiedztwa? W najbliższej okolicy ul. 1-go Maja odnajdziemy gatunki na pierwszy rzut oka pospolite – jadalne, użytkowe, trujące i magiczne. Nauczymy się je rozpoznawać i dowiemy się, jakie mogą mieć zastosowanie.
Jeśli interesujesz się roślinami, ale nie wiesz od czego zacząć; interesujesz się roślinami i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej; (jeszcze) się nie interesujesz, ale chcesz wiedzieć, co możesz jadalnego znaleźć na trawniku pod blokiem – te warsztaty są dla Ciebie!
prowadzenie: Justyna Choroś
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Miejsce
Kontakt
e-mail: szymon.pietrasiewicz@ck.lublin.pl
tel: 81 466 61 22