Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poczynić pierwsze kroki w sztuce wycinanki żydowskiej i zapoznać się z jej historią.
Wycinanka żydowska to bardzo stara tradycja sięgająca korzeniami średniowiecza. W swoich początkach była formą sztuki ludowej i religijnej wykonywaną przez mężczyzn. Wycinana początkowo na pergaminie ostrym nożem stanowiła ozdobę domów i synagog. Wśród Żydów Europy Wschodniej sztuka ta rozkwitła w XIX wieku. Najbardziej znanym rodzajem wycinanki były mizrachy – zawieszane na wschodniej ścianie domu lub bożnicy, które wskazywały kierunek Jerozolimy. Wycinanki te, pełne religijnych symboli, zawierały jeden z tradycyjnych żydowskich symboli: menorę, tarczę Dawida lub tablice Mojżeszowe. Centralnie umieszczone elementy otoczone były przez bogate ornamenty z motywami kwiatowymi i zwierzęcymi, które same w sobie stanowiły element symboliczny.
prowadzenie: Monika Krajewska – polska artystka zajmująca się wycinanką żydowską oraz żydowską sztuką nagrobną. Prowadzi wykłady o sztuce żydowskiej oraz warsztaty wycinanki żydowskiej w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie oraz na wydarzeniach i festiwalach związanych z kulturą żydowską. W 1982 r. wydała album fotograficzny Czas kamieni, przedstawiający żydowską sztukę nagrobną, głównie z terenów centralnej i wschodniej Polski. Książka doczekała się tłumaczeń na język angielski, niemiecki i francuski. Jej prace inspirowane tradycyjną wycinanką żydowską i kaligrafią hebrajską znaleźć można w wielu muzeach, synagogach i kolekcjach prywatnych.
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Zapisy:
od 26 lipca w kasie CK oraz na adres: kasa@ck.lublin.pl
liczba miejsc ograniczona
decyduje kolejność zgłoszeń